Güncel HaberlerTeknoloji Haberleri

iOS 14 Özellikleri Arasındaki Bu Özellik Çok Konuşulur

TeknoBH Google Haberler

iOS 14 özellikleri arasında sunulan yeni gizlilik ayarları kullanıcıları takip edilmekten koruyor. Yeni güncelleme sizi Facebook ve Instagram konusunda uyarıyor.

iOS 14 Özellikleri Arasındaki Bu Özellik Çok Konuşulur

Sosyal medya platformu Facebook ve Apple arasında ki gerginlik devam ediyor. Güncel iOS işletim sistemi, kullanıcılara uygulamaların ve web sitelerine karşı sert önlemler getirmeye devam ediyor.Özellikle de Facebook için yapılan bu uyarı içerisindeki “Facebook’u ücretsiz tutmaya yarar” ifadesi ise sosyal medya liderini oldukça kızdıracak gibi görünüyor. Teknoloji devi Apple iOS’un sunmuş olduğu son versiyonda yapıaln araştırmalar sürerken bir gazeteci bu uyarıyı kısa bir süre önce keşfetti. Bu uyarı iOS 14’ün güncelleme notları arasında yer alıyor.

iOS 14 Özellikleri Arasındaki Bu Özellik Çok Konuşulur

Özellikle Apple’ın telefon işletim sisteminin son versiyonunda çıkan uyarı metninde ki ifadeler dikkat çekti:

“Apple iOS’un bu sürümü reklamlarınızı iyileştirmek için bu cihazlardan bazı verileri izlemek için izin istememizi gerekiyor. Bu cihaz ayarını açmazsanız bu biglilerin kullanımını nasıl sınırladığımızı öğrenin.”

“Uygulamalardan ve web sitelerindeki eylemlerinizle ilgili bilgileri size daha kişiselleştirilmiş reklamlar göstermek için kullanır. Bununla birlikte, Facebook’u ücretsiz tutmaya yardımcı olmak ve müşterilerine ulaşmak için reklamları kullanan işletmeleri destekliyoruz.”

iOS 14 özellikleri Facebook’u sinirlendirecek

iOS 14 özellikleri ile sunulan yeni uyarıları aşmanın tabi ki bir yolu var. Bunu deneyen geliştiricleri bazı olumsuz sonuçlarda bekliyor. Sonuçta bu durum, belirlenen uygulama katılım şartları ihlal edilmesi anlamına da geliyor. Bu kurallar ise Apple’ın kendi uygulamalarını da aynı şekilde sınırlandırıyor. Bunun sonucu ise cezalar ve uygulamanın mağazadan kaldırılması şeklinde olacaktır.

Facebook, gizlilik değişikliklerinin müşterilerine ulaşmak için Facebook ağını kullanan küçük işletmelere zarar verebileceğini düşünüyor. Dev sosyal medya şirketi iOS 14 ile gelen güncellemeye sert bir şekilde karşı çıkıyor. Sosyal medya platformu Facebook tarafından yapılan açıklamalara göre, Apple’ın reklam modeline sırf çevirdiği söyleniyor.

iOS 14 Özellikleri Arasındaki Bu Özellik Çok Konuşulur

Facebook ve Instagram Ücretsiz Kalsın sloganıyla yürüyen Apple karşıtı kampanya firmanın geçmişine zıt düştüğünü söyleyebiliriz. Halbuki Facebook, uzun süre boyunca “Ücretsiz ve daima öyle olacak” ifadesinin altını çiziyordu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu