Apple HaberleriiOS HaberleriMobil Haberleri

iOS 14.5 Ne Zaman Çıkacak? Yenilikler Nelerdir?

TeknoBH Google Haberler

Teknoloji devi Apple, uzun bir beta sürecinin ardından sonunda iOS 14.5 ve iPad 14.5 sistem güncellemelerini yayınlamaya hazırlanıyor. İşte Detaylar

iOS 14.5 Ne Zaman Çıkacak? Yenilikler Nelerdir?

iOS 14.5 güncellemesinin yayınlanacağına dair net bir tarih paylaşılmamış olsa da iddialara göre bu hafta içerisinde kullanıcılara sunulacak. Tabi yayınlanacak olan güncelleme, beraberinde birçok yeni özellikleri de getirecek. Eğer ki iPhone veya iPad kullanıyorsanız, güncellemelerinin ne kadar önemli olduğunun farkındasınızdır. Bildiğiniz üzere Apple, yazılım tarafında diğer şirketlere göre bir hayli önem gösteriyor.

iOS 14.5 yenilikleri nelerdir?

CNET’te yayınlanan habere göre, kullanıcıların bu güncellemeyi indirmesi için iki önemli neden belirtilmiş. Ancak yayınlanacak olan güncellemeyi direkt olarak kurmayı düşünüyorsanız, öncelikle akıllı telefonunuzun bir yedeğini almanızda fayda var. Ayrıca hatırlarsanız 2016 yılında iPad modelleri için yayınlanan güncellemeyi yüklendikten sonra iPad’leri bir süre kullanılamaz duruma getirmişti. Aynı sene içerisinde iPhone için yayınlanan güncellemelerde ise “Tamir edilen bazı iPhone’ların” çalışmamasına sebep olmuştu. Bu sebeple yayınlanan güncellemeyi direkt olarak kurmanızı tavsiye etmiyoruz. Bir süre forumlarda veya sosyal medya platformlarında ki yorumları takip etmenizi öneririz.

1.iOS 14.5 güncellemesinde Face ID gelişmiş hali ile geliyor

Eğer ki Apple Watch kullanıcısı iseniz, yeni bir seçeneğiniz olacak. Bildiğiniz üzere, pandemi sürecinde maske kullanmak zorundayız ve bu esnalarda birçok telefonun yüz tanıma sistemi tam olarak çalışmıyor. Bunun yerine de çoğu kullanıcı, parmak izi okuyucu sensör kullanımına yönelmiş durumda. İşte burada Teknoloji devi Apple, Face ID Apple Watch aracılığı ile işlevsel hale getirmek istiyor. Yüzünüzde maske takılı olsa dahi Face ID özelliğini tam olarak kullanabileceksiniz.

iOS 14.5 Ne Zaman Çıkacak? Yenilikler Nelerdir?

 

2. iOS 14.5’de Siri kullanımı çok daha kolay

iPhone’un sevilen sesli yanıt sistemi Siri, artık default olarak yalnızca kadın sesi ile hizmet sunmayacak. Farklı ses seçenekleri de olacak. Yeni sistemin İngilizce dilinde, iki yeni ses seçeneğini sunacağını söyleyebiliriz. Diğer yandan bu sanal asistan, artık siz talep etmeden de acil durumları fark edecek ve siz ona seslenmeden önce sizin için yardım talep edebilecek. Tabi bu yardım talebinin yanlış olduğunu düşünürseniz bu talebi iptal etmeniz için 3 saniyelik bir süreniz olacak.

Bu yeni özelliğe ek olarak ise yeni güncelleme ile birlikte 200’e yakın yeni emoji, kendi seçiminiz doğrultusunda kullanabileceğiniz default müzik uygulaması ve yeni nesil konsolların gamepad’lerine destek gibi detaylar da geliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu