Güncel HaberleriOS Haberleri

iOS kullanıcılarının başı dertte olabilir!

TeknoBH Google Haberler

Apple’ın iOS 14 ile getirdiği yeni bir özellik, birçok uygulamanın kullanıcı bilgilerini çaldığını iddia etti.

ios-kullanicilarinin-basi-dertte-olabilir

Kullanıcı bilgilerinin gizliliği son yılların önemli konuların başında geliyor. Ancak herkesin de bildiği bir diğer gerçek ise ücretsiz olan uygulamaların büyük bir çoğunluğunun kullanıcı bilgilerini kullanarak gelir elde etmesi. Apple‘ın geliştirdiği iOS işletim sisteminin 14.sürümünün getirdiği yeni bir özellik ile kullanıcı bilgilerinin uygulamalar tarafından çalındığı ortaya çıktı. Sosyal Medya platformunda bir hayli fazla kullanıcıya sahip olan TikTok‘un yüzünden iOS kullanıcılarının başı dertte olabilir

iOS kullanıcılarının başı dertte olabilir!

iOS 14‘te bir yere yazdığınız ve kopyaladığınız metinleri bir başka uygulama tarafından alınırsa uyarı veriyor. İlk olarak popüler uygulama TikTok‘un kullandığı ortaya çıkan bu özellik sayesinde örneğin İnstagram‘da bir metin yazdınız ve Kopyala komutu ile kopyaladığınız da TikTok anında bu metni alıyor. Uygulamanın bu metinleri ne yaptığı konusunda ise net bir bilgi yok. Ayrıca iOS işletim sisteminin buna neden izin verdiği de bilinmiyor.

Bu üzücü olayı ortaya çıkartan ise Emojipedia isimli sitenin yönetici Jeremy Burge oldu. Twitter hesabından olayı anlatan bir video paylaşan Burge, bir iPhone modelin de TikTok’un nasıl kopyalanan metini aldığı gözler önüne serdi.

Diğer yandan TikTok konuyla ilgili jet hızıyla bir açıklama yapıp bu özelliğin spam hareketleri engellemek için konulduğu ve amaçlarının kullanıcılarının gizlilik verilerini olmadığını belirtti. Tüm bu olanlara rağmen uygulamanın iOS sürümünü güncelleyen TikTok,  bu özelliği kaldırdığını duyurdu.

Diğer yandan iOS’ta sadece TikTok uygulaması değil onlarca uygulama bu şekilde verileri çalıyor! Arstechnica tarafından paylaşılan habere göre PUBG Mobile, Trucaller,Viber,FruitNinja,Reuters,Russia Today ve The Wall Street Journal gibi uygulamalar da yer alıyor.

 

Kaynak:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu