Mobil HaberleriApple HaberleriiOS Haberleri

iPhone kullanıcılarına müjde! iOS 14 tanıtıldı

TeknoBH Google Haberler

ABD Merkezli Teknoloji devi Apple’dan iPhone kullanıcılarına müjde! iOS 14 tanıtıldı, yeni sürüm ile ilgili bütün detaylar haberimizde.

ios14-guncellemesi-geldi-iphone-apple

Apple‘ın uzun bir süredir hazırlıklarını titizlikle sürdürdüğü WWDC 2020 dün itibariyle gerçekleşti. WWDC 2020’de tanıtılan yazılım bazlı ürünlerde hiç şüphesiz en merak edilenlerden biri de iOS 14.

WWDC 2020 hakkında ufak bir bilgi paylaşımı yapalım. Teknoloji ile yakından ilgilenenlerinde bildiği  WWDC Apple’ın yazılım tabanlı ürünlerin tanıttığı bir etkinlik. Bu etkinlik içerisinde Apple, iOS başta olmak üzere iPadOS,tvOS,WatchOS ve MacOS gibi ürünlerini tanıtıyor.

iPhone kullanıcılarına müjde! iOS 14 tanıtıldı

iPhone kullanıcılarına müjdemizi verelim! Apple’ın dün tanıtımını gerçekleştirdiği iOS 14  hemen hemen bütün modellere gelecek. Apple, iOS 14’ü 2016 yılında satışa sunduğu modeller bile bu güncelleştirmeyi alacak.

ios-14-tanitildi

Yeni işletim sistemini alacak cihazları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • iPhone 6S
 • iPhone 6S Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone X
 • iPhone Xs
 • iPhone Xr
 • iPhone Xs Max
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max

iOS 14, bir önce ki sürümü iOS 13’ten çok farklı olmayacak diyebiliriz.  Yeni nesil iPhone modellerinde ise FaceID ve tam ekran bazlı yenilikler mevcut.Apple kullanıcılarının seveceği bir yenilik ise, home tuşu olmayan iPhone modellerinde ki kullanım kolaylığını arttırmış.

ios-14-tanitildi-1

Ana ekranda ki uygulamalara erişmek çok daha kolay hale getirilmiş. Ayrıca ekran açıkken yukarı doğru kaydırdığınız zaman açık olan uygulamaları rahatlıkla görebiliyorsunuz.

Bunun yanında artık bazı kolay erişim ekranlarınıda ana ekrana tanımlamak daha kolay olacak.Böylece menü aralarında kolay erişim ekranları da konumlandırılacak.

ios-14-tanitildi-2

Apple Maps yeni Haritalar tarafında da önemli değişiklikler mevcut ancak bu özelliklerin hiç biri Türkiye’de kullanılabilir olmayacak.

ios-14-tanitildi-3

Apple yeni iOS sürümüne iMessege tarafında önemli güncellemeler gelmiş diyebiliriz, hali hazırda WhatsApp‘ta yer alan popüler özellikler iPhone kullanıcılarının beklediği gibi oldu ve iMessage’a geldi.

Gelelim iMessage’a gelen özellik hakkında bilgi vermeye; artık sohbet gruplarında ” @ ” işareti ile kişiye yönelik mesaj atabileceksiniz. Ayrıca gönderdiğiniz mesajları artık geri çekebileceksiniz. Gönderdiğiniz mesajı karşınızda ki kişi görmeden silmeniz de artık mümkün.  Bu özelliklerle birlikte okuduğunuz mesajları ” okunmadı ” olarak işaretlemeniz mümkün hale geldi. Yani kısaca özetlemek gerekirse iMessage kendi kullanıcıları için WhatsApp kullanıcıları için var olan özellikleri kullanıma sundu diyebiliriz.

iPhone’nin tarayıcısı olarak kullanılan Safari hakkında ki yeniliklerden bahsedelim,  Apple, Safari tarayıcısı için çeviri özelliğini artık kullanıcılarına sunacak. Bu özellik iPhone kullanıcıları için çok kullanışlı olacak diyebiliriz tabi ne derece yapılandırılmış bunu zamanla göreceğiz.

 

Teknoloji devi Apple, App Clips isimli yeni bir hizmeti sunmaya hazırlanıyor, bu özellik iOS 14 ile kullanıma sunulacak ancak genel itibariyle Apple Pay temeline dayanan bu yenilik Türkiye’de hizmete sunulmayacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu