Güncel Haberler

İtalya, TikTok Uygulamasına Yaş Sınırı Getirdi

TeknoBH Google Haberler

İtalya, kısa video çekme uygulaması olan TikTok’a yaş sınırı getirmek zorunda kaldı. 10 yaşında ki bir çocuğun nefessiz kalma oyunu videosu sonrasında hayatını kaybetti .İşte Detaylar

İtalya, TikTok Uygulamasına Yaş Sınırı Getirdi

İtalya, 10 yaşında ki bir çocuğun TikTok bünyesinde ki “blackout challange” olarak bilinen nefessiz kama oyunu sırasında hayatını kaybetmesi sonrasında, soruşturma başlattı. Platforma yaşı kesin olarak belirlenemeyen kullanıcılara ait hesapları engellenmesi talimatı verildi.

İtalya, TikTok’da yaşı olmayanların hesaplarını kapattı

İtalya’nın Palermo kentinde video paylaşım ağı TikTok’ta ” blackout challange ” adlı nefessiz kalma meydan okumasına 10 yaşında ki bir kız çocuğu hayatını kaybetti. Ufak kızın cesedi, boğazına doladığı kemerle boğulmuş halde bulundu. Böyle trafik bir olayın yaşanmasının ardından yetkililer harekete geçti. TikTok’a karşı açılan soruşturma bazı yasaklamalarla sonuçlandı. TikTok’un hüküm ve koşullarına göre, kullanıcılar en az 13 yaşında olmalıdır. Ufak kızın cesedi Çarşamba günü, cep telefonuyla aile banyosunda beş yaşında ki kız kardeşi tarafından bulundu. 10 yaşında ki kız kısa süre sonra Palermo hastanesinde hayatını kaybetti.

İtalya, TikTok Uygulamasına Yaş Sınırı Getirdi

Çinli ByteDance şirketinin sahibi olduğu TikTok, Cuma günü yaptığı bir açıklamada, sitesinde kızı bu tür bir zorluğa katılmaya teşvik edebilecek herhangi bir içerik olmadığını belirtti. Bir TikTok sözcüsü, “TikTok topluluğunun güvenliği mutlak önceliğimizdir, bu nedenle tehlikeli olabilecek davranışları teşvik eden, destekleyen veya yücelten hiçbir içeriğe izin vermiyoruz” dedi. Hayatını kaybeden kızın ailesi La Repubblica gazetesine, başka bir kızın kız kardeşinin “bilinç kaybı oyununu oynadığını” açıkladığını söyledi.

Kızın babası gazeteye “Hiçbir şey bilmiyorduk,” dedi. Bu oyuna katıldığını bilmiyorduk. Kızımızın dans etmek, videolara bakmak için TikTok’a girdiğini biliyorduk. Bu vahşeti nasıl hayal edebilirim?” dedi. İtalya’nın veri koruma kurumu Aralık ayında TikTok aleyhine “küçüklerin korunmasına dikkat edilmediğini” iddia ederek ve çok küçük çocukların video uygulamasına kaydolma kolaylığını eleştirerek dava açmıştı.

Kaynak
donanimgunlugu.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu