Güncel Haberler

Kamu Personelinin O Uygulamaları Kullanmaları Yasaklandı

TeknoBH Google Haberler

Dünya genelinde geniş kitleye hitap eden anlık mesajlaşma uygulamaları WhatsApp ve Telegram’ı kamu personelinin kullanmaları yasaklandı.

whatsap-telegram-kullanicilari-gittikce-artiyor

Sosyal Medya düzenlemesinin bu sabah saatlerinde TBMM’de kabul edilerek yasalaşmasının ardından, kamu personellerine yönelik bir düzenlemede yürürlüğe girdi. Kamudaki görevini icra eden memurlar, bu görevleri yerine getirirken artık yabancı şirketlerin kullanıma sunmuş olduğu WhatsApp ve Telegram gibi anlık mesajlaşma uygulamalarının kullanılması yasaklandı.

Kamu personelinin WhatsApp ve Telegram kullanması yasaklandı

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi‘nin açıklamasına göre bu düzenleme, ” kamu kurumlarının bilgi sistemlerinde karşılaşan güvenlik risklerinin azaltılması ” amacıyla uygulamaya koyuldu. Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi uyarında yabancı şirketlere ait haberleşme uygulamaları yerine yerli uygulamalar kullanılması gerektiği açıklandı.

kamu-personeline-whatsapp-telegram-yasaklandi

 

Milliyet’ten Kıvanç El’in paylaştığı bilgilere göre güvenlik dışında bir diğer etken ise yerli uygulamaların teşvik edilmesi olduğu ifade etti. Milli güvenliği etkileyecek kritik düzeydeki bilgi akışının yabancı şirkete ait uygulamalarla iletmemesi hedefleniyor.

Geçtiğimiz yıllarda kısa süre kullanıma sunulan PttMessenger uygulaması kamu çalışanları için yeniden gündeme gelebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu