Güncel Haberler

Kara Veba Çin’de tekrar görüldü! Yetkililer hemen alarma geçti!

TeknoBH Google Haberler

Kara ölüm olarak bilinen bubonik veba, Çin’de tekrar görüldü! Bu hafta içi iki söz konusu hastalıktan dolayı hayatını kaybetti.

kara-veda-cinde-tekrar-goruldu

Çin’de bubonik veba alarmı yaşanıyor. Ülkenin İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nde bu hafta söz konusu hastalıktan dolayı ikinci ölüm vakası ortaya çıktı. Ölen kişinin temas ettiği 7 kişiye de test yapılırken, sonuçların negatif olduğu açıklandı. Diğer yandan kentte acil olarak üç numaralı alarm durumuna geçildiği ifade edilirken, bu alarm durumunun yıl sonuna kadar devam edebileceği açıklandı.

Kara Veba Çin’de tekrar görüldü! Yetkililer hemen alarma geçti!

Koronavirüs vakalarının ilk olarak görüldüğü ülke olarak bilinen Çin, bu sefer de başka bir salgın tehlikesi ile karşı karşıya. Orta Çağ zamanında Avrupa’da 25 milyon insanın hayatını kaybetmesine sebep olan bubonik veba, Çin’de yeniden görüldü. Ülkede bu hafta içerisinde ikinci kez veba kaynaklı ölümün yaşandığı ifade edilirken, ölümlerin yaşandığı kentte üç numaralı alarm durumuna geçildiği açıklandı. Kara veba veya kara ölüm olarak da adlandırılan hastalığın kemirgen hayvanlardan bulaşmış olacağı düşünülüyor.

Vebanın en yaygın türü olarak bilinen hıyarcıklı veba, ishal,öksürük,baş ağrısı, yüksek ateş ve lenf bezlerinin şişmesi ile anlaşılıyor. Erken teşhis edilirse antibiyotik ile tedavi edilen hastalığın Orta Çağ Avrupası’nda 25 milyon kişinin yaşamına son vermesine neden oldu.

 

Kaynak :

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu