Güncel Haberler

Kısıtlamalar Yeniden Gelecek Mi? Uzmanlar Açıkladı

TeknoBH Google Haberler

Koronavirüs ile birlikte ortaya çıkan kısıtlamalar yeniden gelecek mi? Mutasyonlu virüs hızlıca yayılmaya devam ediyor. Şimdi ne olacak? Detaylar haberimizde

Kısıtlamalar Yeniden Gelecek Mi? Uzmanlar Açıkladı

Bildiğiniz üzere Koronavirüs ile birlikte birçok kısıtlamalar getirilmişti. Bu kısıtlamalar içerisinde restoran ve kafelerin kapatılması gibi birçok önemli yerler rol alıyordu. Düğün, nikah gibi diğer konularda da kısıtlamalar mevcuttu. Ayrıca sokakta bile maske takmayan vatandaşlara cezalar yazılıyordu. Kısa bir süre önce alınan yeni normalleşme kararları ile birlikte bu kısıtlamaların birçoğu kalkmıştı.

Bu yeni kararlar içerisinde kafeler ve restoranların yeniden açılacağı açıklaması yapıldı. Ancak bu kararlar sonrasında vaka sayılarında ufakta olsa bir artış yaşanıyor. Özellikle de enfeksiyon uzmanları konu ile ilgili son derece endişeli. Bu şekilde normalleşmenin hiçbir iyileşme sağlayamayacağını düşünüyorlar. Hatta konuyla ilgili en sorunlu illerin başında İstanbul yer alabilir.

Kısıtlamalar yeniden gelecek mi? Son durum nedir?

Enfeksiyon Hastalıkları Bilim dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, vaka sayılarında yükseliş beklediklerini açıkladı. Hem sosyal mesafe hem de diğer kurallara uyulması gerektiği son derece önemli. Vatandaşlar ve işletme sahipleri maalesef ki bu kurallara yeteri kadar uymuyor.

Prof. Dr. Ceyhan, “Görünen o ki ne vatandaş ne iş yerleri önerilere uymuyor. Ya uymalarını sağlayacağız ya da İstanbul başta olmak üzere yeni vaka artışlarına hazırlıklı olacağız” ifadelerine yer verdi. Ona göre büyük bir patlama bile ortaya çıkabilir.

Kısıtlamalar Yeniden Gelecek Mi? Uzmanlar Açıkladı

Mutasyonlu virüs tehlike saçmaya devam ediyor

Mutasyonlu virüsün en büyük tehlikelerden biri olduğu söylemek gerekiyor. Bu virüsün normal virüsten çok daha hızlı bir şekilde yayıldığı ifade ediliyor. Böyle bir durumda vaka sayılarında da hızlı yükselişler ortaya çıkıyor. Enfeksiyon uzmanları özellikle yüksek risk seviyesinde ki şehirlerden düşük seviyede ki illere giderken hastalığı beraberinde taşıdığı söyledi.

Burada ki en çok bahsedilen bölgeler ise Ege ve Akdeniz gibi görünüyor. Tüm dünyada koronavirüs vaka sayıları ile düşüş yaşanırken Türkiye’de yükselme meydana gelebilir. Sizler bu konuyla ilgili ne düşünüyorsunuz? Kısıtlamalar yeniden gelecek mi? Düşüncelerinizi aşağıda ki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu