Güncel Haberler

Koronavirüs Aşı Denemelerinde Genç Gönüllü Hayatını Kaybetti!

Oxford aşı denemeleri şok bir haber ile gündeme bomba gibi düştü. Aşı denemelerinde genç gönüllü hayatını kaybetti.

TeknoBH Google Haberler

Oxford’da gerçekleştirilen koronavirüs aşı denemelerinde genç bir gönüllü hayatını kaybetti. İşte Detaylar

koronavirüs-asisini-bulmaya-yakiniz

Yaklaşık 2 yıldır tüm dünyayı etkisi altına alan ve aynı zamanda büyük can kayıplarına yol açan Koronavirüs salgını için aşı çalışmaları tam hız devam ediyor. Bizde ara ara yaşanan gelişmeleri sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz. Özellikle aşı denemeleri anlamında yapılan çalışmaları büyük önem arz ettiği için, hemen her somut gelişme haber değeri taşıyor. Ancak maalesef şu ana kadar aşı çalışmalarında net bir sonuç elde edilmedi. Her ne kadar Rusya koronavirüs aşısını bulduğunu ilan etse de bulunan aşının güvenirliği tartışma konusu oldu. Son olarak ise aşı çalışmalarını yürüten Oxford‘dan kötü bir haber geldi.

Koronavirüs Aşı Denemelerinde Genç Gönüllü Hayatını Kaybetti!

Bilindiği üzere Oxford da aşı üretimi için gerekli çalışmalara başlamıştı. Bu çalışmalarda sona doğru gelinirken, aşının gönüllü bireyler üzerinde denemelere başlanacağı aktarılmıştı. Aşı denemeleri nihayet sonunda başladı ancak ortaya çıkan bir habere göre, aşı denemelerine katılan bir kişi hayatını kaybetti. Yapılan açıklamada, hayatını kaybeden kişinin 28 yaşında Brezilya‘lı bir doktor olduğunu ifade etti.

koronavirus-asi-denemelerinde-genc-gonullu-hayatini-kaybetti

Genç doktorun ölüm sebebinin neyden kaynaklandığı konusunda çeşitli iddialar gündemi meşgul ederken, yüreklere su serpen açıklama yetkili kişilerce yapıldı. Buna göre aşı gönüllüsünün ölüm sebebi olarak, koronavirüs rahatsızlığına bağlı olarak ortaya çıkan komplikasyonlar gösterildi. Ayrıca gönüllüye enjekte edilen sıvının aşı olmadığının da altı çizildi. Yani ortaya çıkan bilgilere göre gönüllü kişinin plasebo yöntemi denenmeye çalışıldı ve aşı vücuda verilmedi.

Plasebo, tıp dünyasında psikolojik etki olarak biliniyor. Kişiye aşı yerine hiçbir etkisi olmayan bir sıvı verilir ve gönüllülerin yaşayacağı yan etkiler psikolojik mi yoksa gerçek mi anlaşılmaya çalışılır.

Kaynak
teknolojioku

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu