Güncel Haberler

Koronavirüs aşısı 2 hafta içerisinde hazır olacak

TeknoBH Google Haberler

Önce ki gün koronavirüs pandemi döneminde ki en önemli açıklamalardan birini gerçekleştiren Rusya, koronavirüs aşısı ( Sputnik V) tescillediklerini duyurmuştu. Şimdi de Rus Sağlık Bakanı tarafından yapılan açıklamaya göre koronavirüs aşısı 2 hafta içerisinde hazır olacak.

rus-saglik-bakani-iki-hafta-icerisinde-asi-hazir-olacak

Gün içerisinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Rus Sağlık Bakanı Mikhail Muraskho, koronavirüs aşısının ilk partisini iki hafta içerisinde kullanıma hazır olacağını açıkladı.

Koronavirüs aşısı 2 hafta içerisinde hazır olacak

Rus medyasında paylaşılan habere göre Rusya Sağlık Bakanı Mikhail Muraskho, 12 Ağustos ( Bugün ) tarihinde gerçekleştirdiği açıklama ile geliştirdikleri koronavirüs aşısının ilk partisinin iki hafta içinde üretimi gerçekleştirileceği ve kullanıma hazır olacağını açıkladı. Sağlık Bakanı, aşının önümüzdeki bir yıl içerisinde 500 milyon doz üretilmesinin planlandığını da açıklamasına ekledi.

Muraskho’nun açıklamalarına göre koronavirüs aşısı, sağlık görevlileri de dahil olmak üzere herkes tarafından kullanılabilecek. Üretimi gerçekleştirilen aşı’nın ilk etapta Rusya içindeki talebi karşılamaya yönelik olacak. Murashko, Rusya’nın koronavirüs aşısının ihtiyacının karşılanmasının ardından aşının ihracatına başlayacaklarını belirtti.

Rusya Sağlık Bakanlığı‘ndan bir diğer haber ise, vatandaşlarının sağlık durumlarını takip edebilecekleri bir mobil uygulama geliştirdiklerini de açıkladı. Sağlık Bakanı’nın söz ettiği uygulama yalnızca vatandaşlarının sağlığını kontrol etmek ile kalmayacak, aynı zamanda aşının yan etkilerinin de olup olmadığının kontrolü sağlanabilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu