Güncel Haberler

Koronavirüs Aşısı Bulundu Mu? TÜBİTAK Başkanı açıkladı!

TeknoBH Google Haberler

Koronavirüs aşısı bulundu mu? Son durumu nedir? TÜBİTAK Başkanı koronavirü salgını ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. İşte Detaylar

Koronavirüs Aşısı Bulundu Mu? TÜBİTAK Başkanı açıkladı!
Koronavirüs Aşısı Bulundu Mu? TÜBİTAK Başkanı açıkladı!

Dünya genelinde koronavirüs salgını en önemli konulardan biri. Zaman zaman ülkemizde vaka sayısı düşüşe geçse bile hiçbir zaman beklenen seviyelere inmediği görünüyor. Dalgalı bir seyir izleyen koronavirüs vakaları, günlük kişi yaşantısını ve ekonomiyi de olumsuz bir şekilde etkilemeye devam ediyor. Ekonominin ve günlük yaşantılarının normale dönmesi için koronavirüs salgınının aşısının bulunması gerekiyor. Hatırlanacağı üzere önce ki gün Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin, aşının bulunduğunun müjdesini vermişti. Ancak asıl merak edilen konu ise, ülkemiz koronavirüs aşısı ile ilgili çalışmaları hangi durumda?

Koronavirüs aşısı bulundu mu? Son durumu TÜBİTAK Başkanı açıkladı

Ülkemizde ki tedavi ve aşı çalışmaları hakkında TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Müdürü Prof. Dr. Şaban Tekin, konu ile ilgili çeşitli açıklamalarda bulundu. Yerli koronavirüs aşısı için 2021 yılının Mart ayını işaret eden Tekin, ” iki aşımızda hayvan aşamasını geçtik. Klinik çalışma için bir tanesini etik kuruluna aldık. Onay aldıktan sonra da insan çalışmaları başlayacak. İlk önce faz1 başlayacak. Aşının yan etkisinin olmadığını göreceğiz orada. Arkasından faz2 ve faz3 gelecek. Bizim hedefimiz 2021 Mart tarihinde aşımızın çıkması ” ifadelerini kullandı.

Koronavirüs Aşısı Bulundu Mu? TÜBİTAK Başkanı açıkladı!
Koronavirüs Aşısı Bulundu Mu? TÜBİTAK Başkanı açıkladı!

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ise, ” Aralık ayında süreç daha Türkiye’ye gelmeden evvel bu çalışmalara başlamıştık. Geçmişimizde, bizim sağlık alanında desteklediğimiz projeler var. Devletimiz tarafından 2.3 milyarlık bir kaynak ayrılmıştı. Koronavirüs Türkiye Platformu’nu oluşturduk. Şu an 18 tane proje çalışılıyor. 10’u tedavi ve ilaç, 8’i de aşı alanında. Biz 9 ay gibi bir hedef koyduk.” diyerek tedavi ve aşı çalışmaları hakkında önemli bilgiler paylaştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu