Güncel Haberler

Koronavirüs aşısı için güzel haber! Aşı bulundu mu?

TeknoBH Google Haberler

Bütün dünya Koronavirüs aşısı için çalışmalarını sürdürürken Çinli bilim adamlarından güzel haber geldi! Aşı bulundu mu ? Bütün detaylar haberimizde

koronavirüs-asisi-bulundu-mu

Bütün dünya olarak koronavirüs pandemisi ile uzun zamandır amansız bir mücadele veriyor. Virüs’ün kolay yayılma özelliği sayesinde çok hızlı bir şekilde dünyanın farklı noktalarına yayılması sonrasında pek çok ülke de karantina uygulaması başlatılmıştı. Uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları ve diğer tedbirler biraz da olsa işe yaramıştı ve salgın tam anlamıyla durdurulmasa da yayılma hızı yavaşlamıştı. Tabi ki bu durum salgının tamamen bittiğini veya tehlikenin azaldığını göstermiyor. Koronavirüs’ün kış ayların da daha da etkili olacağı yönünde söylentiler de var. Bu söylentilerin doğruluk payı nedir bilinmiyor ancak bu söylentiler doğru çıkarsa ikinci bir dalga veya üçüncü bir dalganın gelmesi ihtimalleri de bir hayli fazla  Bu sebepten insanlar aşının bulunmasını dört gözle bekliyor.

koronavirus-yeni-zelanda-bitti

 

Koronavirüs aşısı için güzel haber! Aşı bulundu mu?

Birçok ülke koronavirüs aşısı için çalışmalarını sürdürürken, Çinli bilim insanları tarafından koronavirüs aşısı için güzel haber geldi. Buna göre BBIBP-CorV ismi verilen aşı, fareler ve maymunlar üzerinde denenmeye başlandı ve sonuçlar gerçekten de fazlasıyla memnun edici düzeyde oldu. aşı yüksek seviyede antikor üreterek maymunlar, fareler ve tavşanların hücrelerinin enfekte olmasını engelliyor. Bahsi geçen aşının insanlar üzerinde çoktan denenmeye başlandığı da söyleniyor.

BBIBP-CorV isimli aşı için farklı denemeler de başlıyor. Hayvanlar üzerinde denendikten sonra fazlasıyla iyi sonuçlar veren aşının yüksek miktarda antikor ürettiği ve bunun enfekte olmayı engellediği sonucuna varılıyor. İnsanlar üzerinde denenmeye başlanan BBIBP-CorV isimli aşı yakın bir zaman içerisinde bin kişilik insanın dahil olacağı bir test sürecinde testlerin yapılacağı söyleniyor. Dipnot olarak eklemek isteriz ki aşının herhangi bir yan etkisi de bulunmadığı söyleniyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu