Güncel Haberler

Koronavirüs Aşısı Olan Vatandaşlar Rıza Formu İmzalayacak

TeknoBH Google Haberler

Birkaç gün içerisinde başlayacak aşılama süreciyle ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı. Bilgilere göre Koronavirüs aşısı olan vatandaşlar rıza formu imzalayacak. İşte Detaylar

Koronavirüs Aşısı Olan Vatandaşlar Rıza Formu İmzalayacak

Birkaç gün içerisinde başlayacak olan aşılama işlemlerinde, koronavirüs aşısı olacak olan vatandaşlar “ONAM” isimli bir form imzalaması gerekecek. Tedavi ile ilgili olarak hastanın bilgilendirmesi ve rızasının alınma sürecini kapsayan form, çeşitli hastalıklarda rutin olarak uygulanıyor.

Türkiye’de dün akşam gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalar da bulundu. Erdoğan, 2020 yılından beri tüm dünyanın başına bela olan koronavirüs salgınına yönelik en önemli silahın, yani aşının önümüzde ki günlerde (Perşembe-Cuma) uygulanmaya başlayacağını duyurdu. Bugün ise aşılama süreciyle ilgili yeni bilgiler açığa çıktı.

Edinilen bilgilere göre hali azırda ülkemizde gelen 3 milyon doz koronavirüs aşısı, önce sağlık çalışanları olmak üzere 65 yaş üstü vatandaşlara, emniyet mensuplarına, öğretmenlere ve huzurevi çalışanlarına uygulanacak. Bununla birlikte aşı olacak tüm vatandaşlar “ONAM” adlı bir form imzalaması gerekecek.

Koronavirüs Aşısı olan vatandaşlar ONAM formunu imzalaması gerekiyor

Koronavirüs Aşısı Olan Vatandaşlar Rıza Formu İmzalayacak

ONAM formu, genel olarak “hastaya konulan teşhis, uygulanacak tedavi ve oluşabilecek riskler açısından bilgilendirme ve tıbbi işlem için hastanın rızasının alma” amacı taşıyan resmi bir belge. Bu belgeyi okuyan bir vatandaş, koronavirüs aşısının yol açabileceği sorunlarla bilgi sahibi olmuş oluyor. Aynı zamanda vatandaş, her türlü riski de göze almış oluyor.

Bir bir formun onaylayacak olmasının esas nedeni, olası risklere karşı karşı vatandaşı bilgilendirmiş ve sorumluluğu da paylaşmış olmak. Aslında bakacak olursak Türkiye’de rutin olarak ypaılan 13 aşıda böyle bir onay istemiyor. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de uygulanacak olan CoronaVac isimli aşı” Acil Kullanım Onayı” aldı. Yani bahsi geçen aşının ruhsatı yok. Bu sebepten dolayı yetkililer, aşının olası sonuçlarına karşı hem vatandaşı bilgilendirmiş olacaklar hem de şahsi rıza almış olacaklar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu