Güncel Haberler

Bazı Şehirlerde Koronavirüs Mücadelesinde Yeni Önlem

TeknoBH Google Haberler

Koronavirüs mücadelesinde yeni önlem geliyor. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok şehir bu yeni önlemlere dahil olacak. İşte Detaylar

istanbul-izmir-ankarada-koronavirus-mucadelesinde-yeni-bir-adim

Sağlık Bakanlığı‘nın yeni genelgesine göre İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlerde ki koronavirüsle mücadelesi daha çok evde bakıma dönecek. Filyasyon ekipleri, hastanın durumuna göre ilaç tedavisine başlayabilecek.

Koronavirüs mücadelesinde yeni önlem alındığı halde son birkaç haftadır yeniden yükselmeye başladı. Bu konuda önlem almak isteyen Sağlık Bakanlığı ise İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlerde evde tedavi sürecini ön plana çıkarmak istiyor.

İstanbul, İzmir ve Ankara’da Koronavirüs mücadelesinde yeni önlem

Sağlık Bakanlığı‘nın genelgesine göre, hastane yerine evde yapılacak olan çalışmalar da temaslı kişilerden örnekler alınacak, testi pozitif çıkan kişilere yine evlerinde hidrosiklorokin ve favipiravir ilaçları verilerek tedavi süreçleri yürütülecek. Virüsün beklenen ikinci dalgasıyla beraber hastanelerde yoğunluk olması muhtemel bir durum. Böyle bir durumda özellikle acil tedaviye ihtiyacı olan hastaların zor durumda kalmaması isteniyor. Bu durum ile ilgili geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı bir genelge yayımladı ve yayımlanan genelge de şu ifadeler yer aldı:

COVID-19 pandemisi ile mücadelede gelinen son aşamada erken tespit, evde izolasyon ve evde tedavi süreçlerinin ön plana çıktığı ve alınacak tedbirlerin de bu önceliklere göre şekillendirileceği yeni bir döneme girilmiştir. Bu itibarla hastalığın ağır seyrettiği vakalar hariç olmak üzere, hastalık belirtisi gösteren kişiler ile temaslı oldukları kişilerin numunelerinin evlerinde alınmasına, izolasyon süreçlerinin evlerinde izlenmesine, tedavilerinin evlerinde yapılmasına başlanacaktır.

Vaka veya temaslılarının evde numune alma ve tedavilerinin düzenlenmesi ve ilaçlarının verilmesi iş-işlemleri ilçelerimizde görevlendirilen filyasyon ekipleri tarafından yürütülecektir. Filyasyon ekipleri hekim, diş hekimi, yardımcı sağlık personeli ( ebe, hemşire, sağlık memuru, ATT ) tıbbi teknolog, diyetisyen, psikolog ve ihtiyaç halinde ilçede ki diğer personelden oluşturulacaktır. Ekip üyeleri, hangi branş ve kadroda olursa olsun bu işlemleri yapmakla görevli ve yetkilidir. Evde ilaç tedavisine başlama ve hasta/temaslıların süreç yönetimi filyasyon algoritması’nda belirtildiği gibi uygulanacak olup bütün işlemleri filyasyon ekiplerine koordinatör olarak görevlendirilen uzman hekimler sorumluluğunda takip edilecek ve yönlendirilecektir. Verilen ilaçların HSYS kayıtları bu uzman hekimler tarafından yapılacaktır.

istanbul-izmir-ankarada-koronavirus-mucadelesinde-yeni-bir-adim-1

Uzman hekim bulunmayan ilçelerde İlçe Sağlık Müdürlüğü veya TSM hekimleri bu konuda görevlidir. Ayrıca tedavi ve diğer işlemleri kabul etmeyenler için ” Pandemi Sürecinde Ev Ziyareti Esnasında Vaka/ Temaslıya Verilen İlaçları, Vaka/Temaslının Tedavi Red Tutanağı ” doldurulup İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde muhafaza edilmesi sağlanmalıdır. Filyasyonun sağlıklı ve etkin bir şekilde yürülmesi için filyasyon ekiplerine kaymakamlıklar vasıtasıyla kolluk birimleri ile köylerde/mahallelerde muhtar, öğretmen ve imamlardan da gerektiğinde destek talep edilmesi hususunda gereği yapılmalıdır.”

18 yaş altı Koronavirüs hastalarına özel uygulama:

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeye göre filyasyon ekipleri, yeni vakaları 18 yaş üstü ve altı şeklinde ayıracak. 18 yaşının altında olan Koronavirüs hastalarına herhangi bir tedavi uygulanmamasına karar verildi. Yayımlanan genelgede, “ Evde pozitif vakalar ve semptomlu temaslılarına ilaç tedavisi başlanılacaktır. Pozitif olup, 18 yaş üzerine semptomsuz olanlara sadece hidroksiklorokin, öksürük veya kas ağrıları gibi her türlü semptomu olan ama komplike olmayan riskli grup hastalara ikili tedavi başlanılacaktır. Temaslılardan 18 yaş üzeri olup semptomsuz olanlara ilaç başlanılmayacak, semptomları olanlara ikili tedavi başlanılacaktır. HEr iki grupta pozitif veyat temaslı olup ağır semptomları olanlar ileri tedavi ve tetkik için hastaneye yönlendirilecektir. Gene her iki grupta 18 yaş altı olanlara herhangi bir tedavi başlanılmayacaktır. Semptomları varsa gene başlanmayacak. Ağır olduğu düşünülüyorsa hastaneye gönderilecek. “ ifadeleri yer aldı.

Kaynak :

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu