Güncel Haberler

Koronavirüs Testi Pozitif Çıkanlara Elektronik Bileklik Takılacak

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya ile görüşen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs testi pozitif çıkanlara elektronik bileklik takılacağını söyledi. Bakan, bileklik konusunda iki farklı model olduğunu, en uygun model seçildiği zaman uygulamanın başlatılacağını açıkladı.

TeknoBH Google Haberler

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan yeni bir açıklama geldi. Koronavirüs testi pozitif çıkanlara elektronik bileklik takılacak. İşte Detaylar

koronavirus-testi-pozitif-cikanlara-elektronik-bileklik-1

Henüz önlemler haricinde farklı bir yöntemle önüne geçilemeyen koronavirüs, ülkemizde her geçen gün yayılmaya devam ediyor. Bugüne kadar toplamda 312.966 kişide görülen ve 7.929 vatandaşımızın hayatını kaybetmesine neden olan virüs, son haftalarda ortalama 1600 kişide tespit edildi.

Bugün açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs testi pozitif çıkan ve karantina altına alınması gerekenler için bir uygulamayı hayata geçireceklerini açıkladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile konuşan Habertürk gazetesi yazarı Muharrem Sarıkaya, bilekliğin detaylarını paylaştı.

Koronavirüs Testi Pozitif Çıkanlara Elektronik Bileklik Takılacak

koronavirus-testi-pozitif-cikanlara-elektronik-bileklik
Güney Kore’de kullanılan elektronik bileklik

Muharrem Sarıkaya, kesinlikle bileklik uygulaması yapılacağını belirterek bunun için iki farklı model olduğunu ve bu modellerden hangisinde karar kılmaları gerektiği konusunun tartışılıyor olduğunu belirtti. Sarıkaya, ilk modelin pozitif olan vakaların evinde karantinada kalması gereken her kişiye bileklik takılması ve olması gereken yerden ayrıldığında merkezdeki alarmın çalması olduğunu söyledi.

Sarıkaya’nın açıklamasına göre ikinci model de aynı mantıkta çalışıyor ancak bu modelde eve bir cihaz konuluyor, kişiyi ise bu cihaz takibe alıyor. Cihaz, bu kutudan belirlenen sınırlar aşıldığında alarmını çalarak kişiye uyarı veriyor, kişi daha uzağa gittiğinde ise merkezi uyarıyor. Sarıkaya’nın açıklamasına göre Bakan Koca, hangi modelin daha faydalı olacağı konusunda gerekli tespitlerini hazırladıktan sonra kullanılmaya başlanacağını açıkladı.

Fahrettin Koca’nın Muharrem Sarıkaya’ya göstermiş olduğu grafiğe göre Türkiye genelinde ki vaka sayısının iki hafta öncesine göre %38’lik düşme yaşandığını ifade etti. Bunun sebebinin ise uyguladıkları model sayesinde olduğunu ifade eden Bakan, önümüzde ki grip mevsimiyle birlikte bunun daha da kamçılanacağına dair endişe ettiklerini, bu yüzden düğün nişan gibi temasların azaltılması ve etkinliklerin devre dışı bırakılması konusunda uyarı yaptı.

Sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıda ki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak
webtekno

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu