Güncel Haberler

Koronavirüse Karşı En Dayanıklı Ülkeler Açıklandı

Koronavirüs salgınına karşı en dayanıklı ülkeler açıklandı. Peki Türkiye bu sıralamada kaçıncı oldu?

TeknoBH Google Haberler

Bloomberg tarafından koronavirüse karşı en dayanıklı ülkeler açıklandı. Açıklanan verilere göre Türkiye kaçıncı sırada? İşte Detaylar

koronavirus-karsi-en-dayanikli-ulkeler-aciklandi

Haftalık ekonomi dergisi Bloomberg, ekonomik büyüklüğü 200 milyar dolar ve üzerinde olan 53 ülkenin tüm dünyayı etkisi altında tutmaya devam eden Koronavirüs salgınına karşı dayanıklılık durumunu açıkladı ve bir sıralama oluşturdu.

Bloomberg, söz konusu sıralamayı oluştururken ülkelerin 100 bin kişi başına aylık yeni vaka sayısını, aylık vaka sayılarındaki ölüm oranını, toplam ölüm sayısının nüfusa oranını ve yapılan test sayısında ki pozitif vaka oranını göz önünde bulundurdu.

Koronavirüse Karşı En Dayanıklı Ülkeler Açıklandı

koronavirus-karsi-en-dayanikli-ulkeler-aciklandi-1

 

Bloomberg’ün değerlendirmelerine göre Yeni Zelanda, COVID-19’a karşı son derece hızlı aksiyon alarak salgınla mücadelede en iyi karneye sahip olan ülke oldu. Diğer Asya ülkeleri olan Japonya, Tayvan ve Güney Kore ise Yeni Zelanda’yı takip eden diğer ülkeler oldu. Finlandiya, listenin ilk 5 sırasında yer alan tek Asyalı olmayan ülke oldu.

24 Kasım itibariyle toplam 460.916 COVID-19 hasta sayısına ve COVID-19 kaynaklı 12.672 vefat sayısına sahip olan Türkiye, Bloomberg’ün değerlendirmesi sonucu 60.6 puan alarak 53 ülkenin arasında 30.sırada yer aldı.

Yeni Zelanda, Koronavirüs’e karşı en iyi mücadele gösteren ülke

koronavirus-karsi-en-dayanikli-ulkeler-aciklandi-2

Koronavirüs salgını mücadelesinde örnek ülke olarak gösteirlen ve Bloomberg’in değerlendirmesinde birinci sırada yer alan Yeni Zelanda, daha mart ayında ülkede bir koronavirüs vakası tespit edilmemişken ülke sınırlarını kapattı ve hükümet, test, filyasyon ve merkezi karantina sistemlerine önemli büyüklükte bir kaynak ayırdı.

Yeni Zelanda hükümetinin sıkı karantina uygulamaları sayesinde ülkede son aylarda oldukça nadir koronavirüs vakaları tespit edildi. Aynı zamanda sosyal hayatın neredeyse tamamen normale döndüğü ülke, 2 aşı geliştiricisiyle de şimdiden anlaşma yapmış ve aşılar gerekli testleri geçtiğinde hızlı bir şekilde tedarik edebilecek durumda.

 

Sizler bu sıralama ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıda ki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak
webtekno

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu