Güncel HaberlerTeknoloji Haberleri

Kripto Para Piyasası İçin Yeni Düzenleme Yayımlandı

TeknoBH Google Haberler

Kripto para piyasası için Resmi Gazete’de yeni düzenleme yayımlandı. Kripto hizmet sağlayıcılar, terör finansmanının önlenmesinden sorumlu kuruluşlar arasına eklendi.

Kripto Para Piyasası İçin Yeni Düzenleme Yayımlandı

Türkiye’de hükümet, son dönemlerde kripto paralar ve kripto para piyasalarına yönelik somut adımlar atmaya başladı. Bu doğrultuda geçtiğimiz haftalarda Resmi Gazete’de yayımlanan bir genelge ile kripto varlıklar, bir ödeme aracı olarak kullanılması yasaklanmıştı. Şimdi de kripto para piyasasını ilgilendiren yeni bir yönetmelik yayımlandı.

Kripto para piyasasında yayımlanan yeni düzenleme nedir?

1 Mayıs 2021 tarihinden itibaren Resmi Gazete’de yayımlanan “Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile birlikte kripto para varlık hizmet sağlayıcılar, terörün finansmanının önlenmesinde yükümlü kuruluşlar arasına eklendi.

Bu Haftanın Kazandıran Kripto Paraları Hangileri Oldu?

Kripto varlık hizmet sağlayıcıları ile tasarruf finansman şirketlerini terörün finansmanının önlenmesinden sorumlu şirketler arasına ekleyen yönetmelikte şu ifadelere yer verildi:

10/12/2007 tarihli ve 2007/13012 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasına (u) bendinden sonra gelmek üzere aşağıdaki (ü) ve (v) bentleri eklenmiştir.

  • (ü) Kripto varlık hizmet sağlayıcılar
  • (v) Tasarruf finansman şirketleri.”

Bu yönetmelik ile birlikte hükümet, kripto hizmet sağlayıcıları üzerindeki etkisini biraz daha arttırmış oldu. Aynı zamanda kripto para hizmet sağlayıcıları ve tasarruf finansman şirketleri, yükümlülükleri çerçevesinde Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) denetimi kapsamına da girdi. Ayrıca kısa bir süre önce yapılan açıklamalara göre kripto para düzenlemesinin de yürürlüğe girmesi bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu