Güncel HaberlerTeknoloji Haberleri

Kripto Para Vergileri Hakkında İlk Detaylar Ortaya Çıktı

TeknoBH Google Haberler

Kripto para vergileri hakkında ilk detaylar ortaya çıkmaya başladı. Peki, Devlet Bitcoin ve türlerinden ne kadar vergi alacağı kesinleşti. İşte Detaylar

Kripto Para Vergileri Hakkında İlk Detaylar Ortaya Çıktı

Bildiğiniz üzere Bitcoin’ler herhangi bir merkezden yönetilmiyor. Bu sebeple uzun zamandır Bitcoin alan kişilerin büyük bir kâr kazançları olduğunu biliyoruz. Bitcoinlerin uzun zamandır gündemden düşmediği halde bazı kesimler hala ne olduğunu ve nasıl alındığını bilmiyor. Bu sebeple bizlerde kısa bir süre önce Bitcoin nedir ve nasıl alınır adlı bir yazı paylaştık. Yıllarca yatırım aracı olarak kullanılan Bitcoin için hükümet yetkilileri bir adım attı.

Türkiye’de yaklaşık olarak 3 milyon kripto para yatırımcısı olduğu da biliniyor. Bu sebeple yeni düzenlemeler yapılması isteniyor. Bu konuyla ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığı, TCMB, BDDK ve SPK gibi kuruluşlar bir araya gelerek istişareler yaptı. Böylece çok daha hızlı bir şekilde yeni kararlar alınması isteniyor. Söz konusu yeni kararlar geçtiğimiz günlerde sizlere de bahsettiğimiz gibi Kripto paraya vergi gelmesi bekleniyor.

Kripto para vergileri oranları belli oldu

Ortaya çıkan son bilgilere göre Bitcoin ve türevleri birer emtia olarak değerlendirilecek. Bu sebeple kripto para alım ve satım işlemlerinde önemli ölçüde vergi kesilmesi düşünülüyor. En fazla vergi ise muhtemelen Bitcoin üzerinden kesilecek. Söz konusu kripto paralardan vergi kesilmesi için Hazine ve Maliye Bakanlığı son derece kararlı diyebiliriz. Bitcoinler için yaklaşık olarak yüzde 10 oranında stopaj vergisi kesilecek.

Kripto para vergileri için Hazine ve Maliye Bakanı açıklama yaptı

Kripto Para Vergileri Hakkında İlk Detaylar Ortaya Çıktı

Hazine ve Maliye Bakanlığı söz konusu kripto para için açıklama yaptı. Çünkü biraz önce de söylediğimiz gibi Türkiye’de yaklaşık olarak 3 milyon kripto para kullanıcısı olduğu biliniyor. Kısa bir süre önce Bakanlık, kripto paralar için endişeli olduklarını dile getirmişlerdi. Dijital para kullanımı gün geçtikçe daha fazla yayılmaya devam ediyor. Hatta hatırlarsanız kısa bir süre önce Turkcell kripto para işine girmişti. Aynı zamanda Tesla’da kripto para kullanımına başlayacaktı.

Kripto para vergileri hakkında ortaya çıkan bilgiler şimdilik bu kadar, önümüzde ki günlerde yeni bilgiler ortaya çıktıkça sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu