Güncel HaberlerTeknoloji Haberleri

Kripto Paralara Vergi Geliyor mu? İşte Cevabı

TeknoBH Google Haberler

Kripto paralara vergi gelecek mi? Yaklaşık olarak birkaç aydır sıkça duyduğumuz bu konu hakkında Güney Kore bir adım attı. Peki Türkiye ne yapacak?

Bitcoin Ne Kadar Oldu? Yeni Rekor Geldi!

Birden bire hayatımıza giren ve kısa sürede popüler hale gelen kripto paraların her geçen gün daha fazla rağbet gördüğünü vatandaşlarda ve devletler de farkında. Bu zamana kadar bir düzenlemeye tabi tutulmayan kripto paraların yükselişleri hız kesmeden devam ediyor. Bitcoin olmak üzere kripto paraların önünü kesemeyen devletler onları yasalara uygun hale getirip bir çerçeveye uydurmak istiyorlar. Yani kısacası vergiye bağlamak istiyorlar.

Kripto paralara vergi gelecek mi?

Şimdi yatırımcılar veya yatırım yapmak isteyen vatadandaşlar kripto paralara vergi gelmesini istemeyecektir. Ancak Güney Kore’ye ait Yonhap Haber Ajansı‘nın anket sonuçlarına göre Güney Kore vatandaşlarının %53’ünden fazlası kripto para birimlerine vergi getirilmesi gerektiğini düşünüyor ve devlete bu konuda destek veriyor. Güney Kore 2022 yılından itibaren kripto para gelirlerine göre (45.000 dolar ve üzerine) %20 sermaye vergisi uygulamaya başlayacak.

Kripto Paralara Vergi Geliyor mu? İşte Cevabı

Kripto paralara vergi de diğer ülkeler adım atacak mı?

Söz konusu vergi yapılandırmasında Türkiye için konuşmak gerekirse, kısa bir süre önce Türkiye yeni bir genelge yayımlayıp kripto paralar ile alışverişi yasaklamıştı. Bu yasakların birkaç gün sonrasında Thodex olayı birlikte ile iglili yeni düzenlemelerin getirileceği açıklanmıştı. Diğer ülkelerin bir çoğu kripto paraları çoktan kabullenmiş, ekonomilerine dahil etmiş durumdalar. Aslında bütün ülkelerin yakın bir zamanda kripto paralar için vergi uygulamasını yapacağını söylesek pek de yanlış olmaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu