Güncel Haberler

Kurban Bayramı’nda alınacak tedbirler açıklandı!

TeknoBH Google Haberler

İçişleri Bakanlığı, önümüzde ki cuma günü başlayacak olan Kurban Bayramı’nda alınacak tedbirleri 81 ilin valiliklerine gönderdi.

kurban-bayraminda-alinacak-tedbirler-aciklandi

İçişleri Bakanlığı, önümüzdeki hafta cuma günü ( 31 Temmuz ) başlayacak olan ve Pazartesi ( 3 Ağustos ) günü bitecek olan Kurban Bayramı’nda alınacak tedbirler açıklandı! Bakanlık, gerekli talimatları ” 2020 Kurban Bayramı Trafik Tedbirleri ” konulu gerekli talimatları il valiliklerine gönderdi.

Kurban Bayramı’nda alınacak tedbirler açıklandı!

İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklere gönderilen Kurban Bayramı talimatına göre 29 Temmuz – 4 Ağustos tarihleri arasında, emniyet ve jandarma trafikten 162 bin 832 personel görev başında olacak. Ayrıca daha önce kaza yapılan noktalar belirlenmiş ve o noktalarda tedbirlerin üst düzeyde olacağı söyleniyor. Son 3 yılda bayram tatillerinde kazaların yoğun yaşadığı güzergahlarda ekipler, kontrolsüz alan bırakılmayacak şekilde görevlendirilecek.

kurban-bayraminda-alinacak-tedbirler-aciklandi-1

Hızdan kaynaklanan kazaların yoğun olduğu güzergahlar üzerindeyse gece ve gündüz saatlerinde çevirme ekipli olarak radar denetimleri yapılacak. Bu tedbirlere ek olarak mevsimlik tarım işçilerini taşıyan araçların 24:00 ile 06:00 saatleri arasında şehirler arası yolculuk yapılmasına izin verilmeyecek. Hatırlayacağınız üzere bu sene ki Ramazan Bayramı‘nda koronavirüs önlemleri kapsamında ülke genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Kurban Bayramı’nda bu tarz bir yasak olup olmayacağının konusunda Sağlık Bakanı Dr.Fahrettin Koca şu ifadeleri kullanmıştı:

Bugün kısmen Bilim Kurulu’nda gündeme geldi konu. Ama bir öneri noktasına gelmedi. Özellikle önümüzde ki haftalar, salgının seyrine göre bu konudaki öneriler daha netleşmiş olur. Burada temelde, ülke genelinde bir sokağa çıkma yasağı gündeme gelmedi. Ama birtakım tedbirlerin olabileceği, özellikle il bazında bazı kısıtlamaların gündeme gelebileceği görüldü. Oradaki tedbirleri biraz daha sertleştirmek gerekebilir. İllerdeki vaka sayılarına göre İl hıfzıssıhha kurulları kararları alma konusunda yetkili. Bu neden ile il bazında bazı kısıtlamalar olabilir.

 

Kaynak :

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu