Donanım Haberleri

M1 İşlemcili Mac Cihazlarda iPhone Çalışmayacak

TeknoBH Google Haberler

M1 işlemcili Mac cihazlarda iPhone ve iPad uygulamaları çalışmayacağı açıklandı. Konu ile ilgili tüm detaylar haberimizde

M1 İşlemcili Mac Cihazlarda iPhone Çalışmayacak

Teknoloji devi Apple‘ın geçtiğimiz yılın sonlarına doğru tanıtmış olduğu M1 işlemcinin kullanmış olduğu cihazlarda düne kadar iPhone ve iPad uygulamaları sorunsuz bir şekilde çalışıyordu. Ancak Apple, “side loading” olarak adlandırdığı bu işlemle artık M1 işlemciye sahip olan Mac’ler iPhone ve iPad uygulamalarını çalıştırmayacak.

Apple’ın yeni işletim sistemi, iOS ve iPadOS uygulamalarının Mac cihazlarda çalışmasına izin veriyordu. Fakat uygulamanın geliştiricileri Mac’e yüklenmesine izin vermemeyi tercih edebiliyorlardı. Bu sebepten dolayı App Store olan birçok farklı uygulamadan Mac cihazı sahipleri faydalanamıyordu. Bu durum karşısında Mac sahipleri resmi olmayan yüklemeler gerçekleştiriyordu.

M1 işlemcili Mac cihazlarda iPhone ve iPad çalışmayacak

Teknoloji devi Apple yeni kararını uygulamak için resmi olarak sunucu tarafında değişikliğe gitti. Bu yapılan yeni değişiklikle beraber M1 işlemcili Mac cihazlarda iPhone ve iPad uygulamalarını indirmek için kullanılan resmi olmayan siteler işe yaramayacak.

Facebook, Netflix ve Instagram gibi iOS uygulamaları, M1 işletim sahibi Mac cihazlara manuel olarak yükleyebiliyordunuz. Ancak geçerli bir Apple ID altında ayrı ayrı IPA dosyalarını iMazing gibi araçlar aracılığıyla indirerek gerçekleştirebiliyordu.

M1 İşlemcili Mac Cihazlarda iPhone Çalışmayacak

M1 işletim sistemine sahip Mac cihazlarda yapılan bu değişiklikle eğer ki indirmek istediğiniz iPhone ve iPad uygulaması Mac App Store‘da yoksa side loading durumu yüzünden indirme işlemini gerçekleştiremeyeceksiniz. Yapılan değişiklikler şuan için M1 işletim macOS Big Sur 11.1 ve açık beta durumunda ki macOS Big Sur 11.2‘de geçerli.

M1 Mac cihazına bu zamana kadar yüklenmiş olan iPhone ve iPad uygulamaları eskisi gibi kullanıma devam edilebilecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu