Güncel Haberler

Maske takmayanlara ceza yazılacak!

TeknoBH Google Haberler

Ülkemizde ki koronavirüs salgını için alınan tedbirlere bir yenisi daha eklendi. Bu tedbire göre yarından itibaren maske takmayanlara ceza yazılacak! İşte Detaylar

maske-takmayanlara-ceza-yazılacak

COVİD-19 virüsü hayatımı her alanda etkilemeye devam ediyor. Uzun bir süre karantinada kalarak evlerimizden çıkamadık ve sokağa çıkma yasağı ile hafta sonlarımızı güzel bir şekilde değerlendiremedik. Geçtiğimiz günlerde kontrollü sosyal yaşama geçilmesi, toplumda biraz rahatlamaya sebep olurken vaka sayıları da artmaya başlamıştı. Vaka sayılarının istenilen düzeylere indirilmesi için İçişleri Bakanlığı önemli bir karar aldı ve bu kararı valiliklere genelge gönderilerek tebliğ edildi.

Maske takmayanlara ceza yazılacak!

İçişleri Bakanlığın aldığı bu karara göre, maske takmayanlar için bundan sonra ki süreçte idari para cezası uygulanacak. Bu idari para cezasının bedeli ise 900 TL olacak. Biraz önce de ifade etmiş olduğumuz gibi bakanlık tarafından valiliklere genelge gönderildi ve söz konusu uygulamanın 22 Haziran Pazartesi yani yarından itibaren uygulanmaya başlayacak. Maske takma zorunluluğu 48 ilde hayatın tüm alanlarında, 33 ilde ise alışveriş merkezi, market, restoran, cafe ve kuaför gibi alanlarda olacak.

maske-takmayanlara-ceza-yazılacak-1

18 Haziran’da gönderilen talimatlara göre 22 Haziran’a kadar maske takmayan vatandaşlar uyarılıp konu ile ilgili bilgilendirilecekti. Yetkililer de maske takmayı ihmal eden kişileri şu ana kadar uyardı ve bilgilendirmelerde bulundu. Artık uygulamanın hayata geçirilmesi için yalnızca bir gün kaldı.

Maske takmadan sokağa çıkarsanız, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu‘nun 282.maddesi uyarınca 900 TL idari para cezasına çarptırılacaksınız. Hem kendi sağlığımız için hemde toplum sağlığı açısından maske takmak yazılı olmayan bir kural niteliğindeydi.

Maskesiz sokağa çıkma yasağı ilan edilen iller : Adıyaman,Ankara,İstanbul,Bursa,Afyonkarahisar,Amasya,Ardahan,Aydın,Balıkesir,Bartın,Batman,Bolu,Burdur,Bursa,Denizli,Diyarbakır,Düzce,Elazığ,Erzurum,Eskişehir,Gaziantep,Giresun,Iğdır,Isparta,Kahramanmaraş,Karabük,Kayseri,Kırklareli,Kocaeli,Konya,Kütahya,Malatya,Mardin,Muğla,Muş,Nevşehir,Rize,Osmaniye,Sakarya,Siirt,Sivas,Şanlıurfa,Şırnak,Tokat,Tunceli,Uşak,Yalova,Zonguldak ve Bitlis’te maskesiz sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Kaynak
teknolojioku

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu