Donanım Haberleri

MediaTek Yeni İşlemcilerini Duyurdu!

Akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlarda kullanmak üzere MediaTek yeni işlemcilerini duyurdu.

TeknoBH Google Haberler

MediaTek, akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar için yeni işlemcilerini duyurdu! Yeni işlemciler adeta ortalığı kızıştıracak!

mediatek-yeni-islemcilerini-duyurdu

Tayvanlı işlemci üreticisi MediaTek, akıllı telefonlar için Dimensity 700‘ü tanıttı. Ayrıca şirket Chromebook‘lar için de iki eni işlemcisini duyurdu. Akıllı telefonlar için tasarlanan yeni işlemciler 5G özelliği entegre edilmiş ve işlemcinin çift 5G SIM desteği özelliğide bulunuyor.

Şirketin en büyük iddiasına göre Dimensity 700‘e kullanan kullanıcıların işlemcisi ” Ultrasave” teknolojisi sayesinde, işlemciler inanılmaz derece de enerji verimi sağlayacak.

MediaTek Yeni İşlemcilerini Duyurdu!

Dimensity 700, 2.2 GHz hızında çalışan iki Cortex-A76 çekirdeğe ve 2 GHz’de çalışan altı Cortex-A55 çekirdeğe sahip. Toplamda ise sekir çekirdekli olan işlemci maksimum 12 GB RAM‘ı destekliyor. Tabi ayrıca Bluetooth 5.1 ve Wi-Fi 5 bağlantısını da içeriyor.

Grafikler için Mali-G57 MC2 GPU‘ya sahip olan işlemci, maksimum 2520 x 1080 piksel çözünürlüğü ve 90Hz yenileme hızına sahip ekranları da destekliyor. Ayrıca selfie kamerası olarak 48 MP veya 64 MP ana sensörü destekliyor.

mediatek-yeni-islemcilerini-duyurdu-1

MT8192 ve MT8195 Chromebook İşlemcileri

MT8192, 7nm teknolojisi kullanılarak üretilmiş. Dört Cortex-A76 ve dört Cortex-A55 çekirdeği ile toplam sekiz çekirdekli bir CPU’ya sahip. MT8192 genel kullanıma yönelik dizüstü bilgisayarları hedefleyerek üretilmiş. MT8195′in üretiminde ise 6nm teknolojisi kullanılmış. Ayrıca dört Cortex-A78 ve dört Cortex-A55 çekirdeği olan sekiz çekirdekli bir CPU yapısına sahip.

Kaynak
teknolojioku

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu