Güncel HaberlerTeknoloji Haberleri

Microsoft, Çin Siber Korsanlar Hakkında Açıklama Yaptı

TeknoBH Google Haberler

Microsoft, ABD’deki kurumların Çin’e bağlı bir grup siber korsanlarının kurumsal e-posta sunucularına saldırı gerçekleştiğini açıkladı. İşte Detaylar

Microsoft, Çin Siber Korsanlar Hakkında Açıklama Yaptı

Siber saldırıları günümüzde çok fazla duymaya başladık. Hatta son zamanlarda yeni yeni siber korsanları duymaya başlıyoruz. Bu siber korsanlar hergün her saniye bir yerlere siber saldırılar gerçekleştiriyorlar. Son zamanlarda yoğunlaşan siber saldırıların sonrasında devlet kurumları da yeni önlemler almaya başladı. Siber saldırıları karşı konulması için yeni ekipler kuruldu.

Bu siber saldırıların son kurbanı ise Teknoloji devi Microsoft oldu diyebiliriz. Amerikalı teknoloji devi kısa bir süre önce yaşadığı siber saldırı hakkında kısa bilgiler verdi. Bu bilgiler arasında ise çok ilginç olan bir saldırının arkasında kimin olduğuna dair iddialar gündeme geldi.

Geçtiğimiz haftalarda bir blog gönderisinde şirket, yazılımda ki dört güvenlik açığının siber korsanlar tarafından Microsoft Exchange için sunucularına girdi. Bu durum yüzünden e-posta hesaplarına erişim sağlanarak uzun vadeli erişim sağlanıyor ve en kötü amaçlı yazılımların yüklenmesine izin verildiği söylendi. Şirket, aynı zamanda hizmetin bulut tabanlı versiyonu olan çevrimiçi platformun herhangi bir etkilenmesinin söz konusu dahi olmadığını belirtti.

Microsoft, saldırıların kimin yaptığını açıkladı

Şirket tarafından yapılan açıklamalara göre, siber saldırıyı yapan grubun isminin HAFNIUM olduğunu açıkladı. Aynı zamanda söz konusu siber saldırının da Çin devleti tarafından desteklendiğini de belirtti. Bu durum karşısında Çin devleti yetkilileri bir açıklama yaptı. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin, yaptığı açıklamada Çin’in her türlü siber saldırıya karşı olduğunu açıkladı. Sözlerine şu şekilde devam etti;

Microsoft, Çin Siber Korsanlar Hakkında Açıklama Yaptı

“Çin, ilgili medya ve şirketlerin daha profesyonel ve sorumlu bir tavır almasını, siber saldırıların tanımlamalarını temelsiz tahminler ve suçlamalar üzerine yapmak yerine daha fazla kanıta dayandırmasını istiyor.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu