Güncel Haberler

NASA, Mars’a helikopter gönderiyor!

TeknoBH Google Haberler

Uzay programı çalışmalarından adından söz ettiren NASA, Mars’a helikopter gönderiyor! İşte Detaylar

nasa-marsa-helikopter-gonderiyor

NASA, ” Perseverance ” keşif aracı ile özel bir helikopter göndermeye ve bu helikopteri, Mars‘ın atmosferinde uçurmaya çalışarak ilke imza atacak.

NASA, Mars’a helikopter gönderiyor!

Mars‘ta yaşam oluşturma ve keşif çalışmalarını tüm hızıyla sürerken, Kızıl gezegen misyonlarına 20 Temmuz‘da bir yenisi eklenecek. ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) ” Perseverance” keşif aracı ile özel bir helikopter göndermeye ve bu helikopteri, Mars’ın atmosferinde uçurmaya çalışarak bir ilke imza atacak. Mars 2020 görevi kapsamında hazırlanan helikopterin, Kennedy Space Center‘da son hazırlıkları yapılıyor.

NASA‘nın Mars Perseverance aracı ile  Kızıl Gezegen‘e gönderilecek olduğu ve Mars’ı keşfetmesi için tasarladığı ” Ingenuity” isimli uzay helikopterinin, son testlerinin devam ettiği ve bu helikopterin,, NASA’nın en ileri düzeyde teknoloji cihazı olacağı söyleniyor.

NASA yetkilileri, görevin başarılı olması durumunda, insanlık tarihinde ilk defa başka bir gezegende kontrol edilen bir çuş gerçekleşeceğini belirtti.

Dünya’ya göre yerçekiminin üçte bir daha az olması helikopterin uçuşunu kolaylaştıracak, ancak atmosfer yoğunluğunun Dünya’nın yüzde 1’ine denk geldiği gezegende Ingenuity’nin kalkışı kolay olmayacak. Helikopter, Mars’ın ince atmosferinde uçmanın mümkün olmayacağını gösterecek.

nasa-marsa-helikopter-gonderiyor-1

Nasa yetkililerin açıklamasına göre, Mars helikopteri, Mars’a ulaşmasından 3 ay sonra uçuşa hazır hale gelecek. Helikopter uçuş için gerekli duyduğu elektrik üretimini Güneş’ten alacak.

Perseverance, bir Mars yılı yani 687 gün boyunca mikrobiyal yaşam belirtilerini araştırmanın yanı sıra Kızıl gezegenin iklimini ve leojisini de inceleyecek. Planlarda bir aksilik olmazsa araç 18 Şuba 2021’de Mars’ın yüzeyine ulaşmış olacak.

Helikopter başarılı olursa, Mars’ın yanısıra diğer gezegenlerde de kullanılacak.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu