Güncel Haberler

NATRO Veri İhlali Bildiriminde Bulundu!

Kişisel Verileri Koruma Kurumu, Natro için yeni bir veri ihlali bildirimi yayınladı.

TeknoBH Google Haberler

NATRO’nun sunucularında kötü amaçlı yazılımların bulunduğu tespit edildi. Kişisel Verileri Koruma Kurumu, NATRO için Veri ihlali bildiriminde bulundu!

natro-veri-ihlali-bildiriminde-bulundu

Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) Natro‘yu da bünyesinde bulunduran Çizgi Telekomünikasyon A.Ş için ver ihlali bildirimi yayınladı. Yapılan açıklamalara göre kullanıcı verilerinin yer aldığı sunucu da kötü amaçlı yazılımların tespit edildiğini açıkladı. Bu açıklamalar sonrasında akıllara şu soru geldi;

NATRO Veri İhlali Bildiriminde Bulundu!

Kişisel Verileri Koruma Kurulu‘nun 12.11.2020 tarihli 2020/863 sayılı kararı kapsamında barındırma hizmetleri sunan Natro‘da veri ihlali yaşandığı tespit edildi. Konuya ilişkin incelemelerin devam ettiğini duyuran KVKK‘nın resmi açıklaması da şu şekilde:

Kamuoyu Duyurusu (Veri İhlali Bildirimi) – Çizgi Telekomünikasyon A.Ş

” Bilindiği üzere, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun ‘ Veri güvenliğine ilişkin yükümlülükler’ başlıklı 12 nci maddesinin (5) numaralı fıkrası ” İşlenen kişisel verilerin kanuni olmayan yollarla başkaları tarafından elde edilmesi halinde, veri sorumlusu bu durumu en kısa sürede ilgilisine ve Kurula bildirir. Kurul, gerekmesi halinde bu durumu, kendi internet sitesinde ya da uygun göreceği başka bir yöntemle ilan edebilir.” hükmünü amirdir.

Veri sorumlusu sıfatını haiz olan Çizgi Telekomünikasyon A.Ş tarafından Kurumumuza gönderilen kişisel veri ihlali bildiriminde özetle;

  • 7 Kasım 2020 tarihli hafta sonu vardiyası için şirkete gelen görevli çalışanın, rutin kontrolleri yapmak için sunucuya uzaktan bağlandığında sunucu masaüstünde bir mesaj bulduğu, bunun üzerine yapılan inceleme neticesinde, müşteri bilgilerinin bulunduğu şirket, sunucularında bazı kötü amaçlı yazılımların bulunduğunun aynı gün tespit edildiği,
  • İhlalden, T.C kimlik numarası, Ad ve Soyadı, E-Posta ve Ev adresi, müşteri işlem detayları (Kredi Kartı vb) gibi müşterinin satın aldığı hizmetler ve bu hizmetlere ilişkin işlemlere konu tarih-saat bilgileri gibi müşteri bilgilerinin etkilenmiş olabileceği,
  • İhlalden etkilenen kişilerin şirketten hizmet alan müşteriler olduğu,
  • İhlalden etkilenen kişi ve kayıt sayısının henüz bilinmediği,
  • İhlal hakkında incelemenin devam ettiği

ifade edilmiştir.

natro-veri-ihlali-bildiriminde-bulundu

Konuya ilişkin inceleme devam etmekle birlikte, Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 12.11.2020 tarih ve 2020/863 sayılı Kararı ile söz konusu veri ihlali bildirimin Kurumun internet sayfasında ilan edilmesine karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

NATRO’da kötü amaçlı yazılımlar tespit edildi

 

Çizgi Telekomünikasyon A.Ş’den daha sonrasında yapılan açıklama da şu şekilde:

Natro olarak tüm hizmetlerimizi en ileri teknolojilere sahip donanım ve yazılımlar üzerinden yüksek hız, performans ve güvenlik standartlarına sunmak için çalışıyoruz. Bu çerçevede yürüttüğümüz rutin altyapı tarama, kontrol ve iyileştirme çalışmaları esnasında, 7 Kasım 2020 tarihinde, sunucularımızdan birinde bazı kötü amaçlı yazılımlar bulunduğunu gördük ve bu çerçevede kimlik, iletişim, müşteri işlemleri ve kart bilgileri gibi verilere yetkisiz erişim girişimleri olabileceğinden konuyu ivedilikle araştırmaya başladık.

Yürütmeye başladığımız detaylı inceleme ve araştırmalarımız doğrultusunda, elimizde bulunan şu an ki bulgular hizmetlerimizin doğru bir şekilde çalıştığı ve herhangi bir aksama bulunmadığı yönünde olup teknik ekiplerimiz ve global danışmanlarımız ile detaylı incelemelerimiz devam etmektedir. Konu Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na da bildirilmiştir. Bu noktada siz değerli müşterilerimiz nezdinde olası riskleri bertaraf etmek amacıyla gerekli önlemleri de almaktayız. Bu doğrultuda, mevcut müşteri şifrelerinizin kullanımı kısıtlanmıştır. Kısıtlamanın kaldırılması için güvenlik doğrulaması ile şifrenizi yenilemeniz gerekmektedir.

Bu veri ihlali ile ilgili olarak sizler neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıda ki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu