Güncel Haberler

Normalleşme Süreci Ne Zaman Başlıyor?

TeknoBH Google Haberler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, normalleşme sürecinin ne zaman başlayacağını ve nasıl olacağını açıkladı. İşte Detaylar

Normalleşme Süreci Ne Zaman Başlıyor?

2019 yılının sonlarına doğru Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgını 2020 yılını tamamen felç etmişti. Yaşanan bu süreçte Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu üyelerinin aldığı önlemler sayesinde salgını en az zarar ile atlatmamızı sağlamıştı. Kış aylarının gelmesiyle vakaların daha da fazla artması sonrasında kuralların çok daha katılaştığını söyleyebiliriz. Bugün gerçekleşen Kabine toplantısı sonrasında Erdoğan, normalleşme sürecinin ne zaman başlayacağına dair açıklamalarda bulundu.

Normalleşme süreci Mart ayında başlıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın açıklamalarına göre, “Mart ayının başında Türkiye normalleşme sürecine geçiş yapacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmalarında, Sosyal destek kısa çalışma ödeneği, normalleşme desteği başlıkları altında milletimize aktardığımız kaynak 53 milyar lirayı buldu.” ifadelerini de kullandı. Söz konusu kısa çalışma ödeneği ise Mart ayının sonuna kadar uzatılma kararı alındı.

Ayrıca Cumhurbaşkanı açıklamalarında, “Mart ayında aşılamalarda çok büyük mesafe kat edeceğimiz bir ay olacaktır. İllerimizi Sağlık Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayırarak Mart ayı itibariyle kademeli bir şekilde normalleşme sürecini başlatmış olacağız.” dedi.

Önümüzde ki ay yani Mart ayında kademeli olarak kapalı olan tüm mekanlar tekrardan açılacak. Okullarda ise yine yüz yüze eğitim kademeli bir şekilde olacak. Vaka sayılarının bir bölgede artması sonucunda ise bölgesel olarak müdahale yapılacak.

Normalleşme Süreci Ne Zaman Başlıyor?

Bugün itibariyle 24 saat içerisinde yapılan Koronavirüs testlerinde 7 bin 906 kişinin testi pozitif çıktı, 90 vatandaşımız ise hayatını kaybetti. Vaka sayılarında günlük 30.000 civarından alınan önlemler sayesinde günlük olarak 7 bin civarlarına inmiş olması oldukça sevindirici bir durum. Alınan bu tedbirler kapsamında artık yavaş yavaş normalleşmeye geçiş yapılıyor.

Peki, alınan yeni kararlar ve normalleşme süreci ile ilgili olarak sizler ne düşünüyorsunuz? Sizce bu süreci başlatmak için erken diyebilir miyiz? Düşüncelerinizi aşağıda ki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu