Güncel Haberler

O ülkede 59 uygulama engellendi!

TeknoBH Google Haberler

Dünya genelinde aktif olarak kullanılan 59 uygulama o ülkede engellendi! Hangi ülkeler mi? Detaylar haberimizde

ios-kullanicilarinin-basi-dertte-olabilir

ABD – Çin gerilimine daha yeni alışmışken şimdi de Hindistan – Çin gerilimi ortaya çıktı. Son zamanlarda iki ülke arasında yaşanan bu gerilim sonrasında Hindistan genelinde aralarında TikTok’un da bulunduğu 59 uygulamaya erişim engeli getirildi.

O ülkede 59 uygulama engellendi!

TechCrunch’ın haberine göre hükümet, Çin menşeli uygulamaların Hindistan’ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne zarar verdiğini aktarırken, uygulamaların ülke savunmasına, devlet güvenliğine ve kamu düzenine zararlı oldukları için engelleme getirildi açıklandı.

Hindistan Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada aralarında ByteDance’ın Tiktok, Xiaomi’nin Community ve Video Call, Alibaba’nın UC Browser ve UC News, Shareit;CM Browser, Club Factory ve benzeri Çinli merkezli uygulamalarının engellendiği açıklandı. Bakanlık, “ uygulamalarda ki verilerin derlenmesi, madencilik ve profil oluşturma özelliklerinin, Hindistan’ın ulusal güvenliği ve savunmasına düşman unsurlar tarafından yapıldığının ” altını çizdi.

Lakin Hindistan bu uygulamaları engellemiş olsa da ülkenin en büyük akıllı telefon markası olan Xiaomi olduğunu söylemek isteriz. Ayrıca engellenen 59 uygulamadan 27’sinin ülkede en çok kullanılan 1000 Android uygulaması olduğunu belirtelim.

 

Kaynak:

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu