Otomobil Haberleri
Trend

Otomobillere ÖTV indirimi beklerken ÖTV zammı geldi!

Sıfır otomobillere ÖTV indirimi beklenirken otomobillere ÖTV zammı geldi.

TeknoBH Google Haberler

Uzun zamandır Eylül ayında ÖTV indirimi olacağı söylentileri fazlasıyla mevcuttu ama şimdi bu durum tüketiciler için büyük hüsrana dönüştü. Otomobillere ÖTV indirimi beklerken ÖTV zammı geldi!

ikinci-el-otomobil-piyasasina-duzenleme-gelecek-1

2020 yılında yaşanan koronavirüs pandemi döneminde gerek sıfır otomobil fiyatları gerekse ikinci el otomobil fiyatları tavan yaptı. Bazı dönemlerde piyasada sıfır otomobil bulmak neredeyse imkansızdı ve hal böyle olunca tüketici de tercihini ikini elden yana kullanmak istedi. İkinci el tercihleri artmaya başlayınca da 2.el otomobil pazarında ki fiyatlar da tavan yaptı.

Sıfır ve ikinci el otomobillerinin fiyatları anormal bir şekilde artması tüketiciler tarafında ÖTV indirimi beklentisi içerisine soktu. Öyle geniş bir kitle ÖTV indirimi beklentisi içerisindeydi ki neredeyse Eylül ayında kesin ÖTV indirimi olacağı gözüyle bakılıyordu. Ancak geçtiğimiz gece açıklanan ve resmi gazete yayınlanan yazı ile ÖTV indirimi yerine ÖTV zammı geldiği açıklandı.

Otomobillere ÖTV indirimi beklerken ÖTV zammı geldi!

Yeni yayınlanan karar ile uzun süredir güncellenmeyen ÖTV dilimleri güncellendi. Karara göre en düşük yüzde 45 ÖTV dilimi sınırı 85.000 TL‘ye çıkarıldı. Yüzde 50 ÖTV diliminin üst sınırı ise 130.000 TL oldu.

130.000 TL üzeri olan araçların yüzde 60 olan ÖTV oranı yüzde 80 olarak güncellendi. Yani vergisiz satış fiyatı 130.000 TL olan araçların ÖTV oranı yüzde 60’tan yüzde 80’e çıkartıldı.

otv-zammi-otomobiller

Genel itibariyle birçok modelin satış fiyatı 130.000 TL‘nin üzerinde diyebiliriz. Önümüzde ki günlerde BMW,Mercedes,Volvo, bazı Volkswagen modelleri ile birçok markanın üst seviye modellerinde büyük zamlar görebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu