Güncel HaberlerTeknoloji Haberleri

Pembe WhatsApp Uygulamasını İndirmeyin!

TeknoBH Google Haberler

Android işletim sistemlerinde yer alan pembe WhatsApp uygulaması tehlike saçmaya devam ediyor. WhatsApp in Pink isimli uygulama bakalım hangi verilerimizi ele geçiriyor? İşte Detaylar

Pembe WhatsApp Uygulamasını İndirmeyin!

Dünya genelinde en yaygın bir şekilde ve en geniş kullanıcı kitlesine sahip olan WhatsApp’ın farklı bir versiyon uygulaması gündeme bomba gibi düştü. Birçok kullanıcı son zamanlarda uygulamanın temasını yeşilden pembeye çevirmek için yayınlanan bir uygulamadan şikayet etmeye başladı. Aslında söz konusu WhatsApp in Pink isimli uygulama tamamen virüsten ibaret. Bu sebeple söz konusu uygulamaya dikkat etmeniz gerekiyor. Hatta telefonunuza daha önceden bu uygulamayı indirdiyseniz, yazımızı okumaya devam edin. Bu uygulamadan en kısa sürede kurtulmanız gerekiyor.

Pembe WhatsApp nedir? Pembe WhatsApp virüsü nasıl bulaşıyor?

WhatsApp kullanıcıları, WhatsApp’tan resmi bir güncelleme olarak gizlenmiş bir bağlantı alıyor. Kullanıcılar, bağlantının uygulamalarının temasını pembeye çevireceği ve bir APK. bağlantısının olduğu söyleniyor. Kullanıcılar, bağlantının gerçek olduğuna ve akıllı telefonlarına harici bir APK. dosyası yükleyeceğine inanıyor.

Gönderilen bağlantıda ki virüsler, kullanıcının telefonuna tam erişim kazanma potansiyeline sahip. Bu durumda da WhatsApp in Pink uygulaması telefonunuzda ki tüm verileri ele geçirebiliyor. İnternet güvenliği araştırmacısı olan Rajshekhar Rajaharia, Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamada, “WhatsApp in Pink uygulamasına dikkat edin! WhatsApp gruplarında APK indirme bağlantısıyla bir virüs yayılıyor. WhatsApp in Pink isimli herhangi bir bağlantıya tıklamayın.” ifadelerini kullandı.

WhatsApp Güvenlik Açığı Tehlikeye Yol Açıyor!

Pembe WhatsApp virüsü nasıl kaldırılır?

WhatsApp in Pink uygulamasını telefonunuza yüklediyseniz aşağıda sizlerle paylaşacağımız bu adımları izleyerek bu virüsten kurtulabilirsin.

  • Tüm WhatsApp Web cihazlarının bağlantılarını kaldırın
  • Tarayıcı önbelleğini tamamen temizleyin
  • Tüm uygulamalar için İzin kontrolü yapın
  • İzinler’de herhangi bir şüpheli bir uygulama görürseniz, izinleri iptal edin
  • Play Store üzerinden Malware yazılımı kurun ve cihazınızı taratın.

Malware yazılımı olarak da Kaspersky ve ESET programlarını kullanabilirsiniz. Bu programları kurduktan sonra cihazınızı tamamen taratmanızı öneriyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu