Güncel Haberler

Pfizer, COVID-19 Aşı Bilgilerini Çaldırdı

COVID-19 aşı çalışmalarından dolayı gündemlerden düşmeyen Pfizer, geçtiğimiz günlerde siber saldırıya uğrayarak aşı bilgilerini çaldırdığı ortaya çıktı.

TeknoBH Google Haberler

pfizer-covid19-asi-bilgilerinden-dolayi-siber-saldiriya-ugradi-1

Başarılı COVID-19 aşı çalışmalarıyla gündemden düşmeyen Pfizer, siber saldırıya uğradığı ortaya çıktı. Siber korsanlar tarafından Pfizer ve BioNTech SE ortak çalışması olan COVID-19 aşı bilgilerini çaldırdığı ortaya çıktı.

Pfizer, Siber Saldırıya Uğradı ve COVID-19 Aşı Bilgilerini Çaldırdı!

Sistemlerinden hiçbirinin tam olarak ele geçirelemediğini açıklayan Pfizer yetkilileri, “Erişilen veriler aracılığıyla herhangi bir çalışma katılımcısının tespit edilip edilmediği henüz bilmiyoruz.” dedi.

pfizer-covid19-asi-bilgilerinden-dolayi-siber-saldiriya-ugradi

Avrupa İlaç Ajansı (EMA) sunucularına saldıran siber korsanlar, aşıların düzenleyici sunumlarını çalmayı başardı. EMA sunuclarına yapılan siber saldırının aşı çalışmalarını sekteye uğratmayacağının da altını çizen şirket, kolluk kuvvetlerinin katılımıyla soruşturma başlatıldığını bildirdi. Şirket tarafından yapılan resmi açıklama sonrasında Newyork borsasında Pfizer hisselerinde yüzde 1.6 düşüş yaşandı.

Koronavirüs pandemisi dönemi boyunca COVID-19 aşısı yapan şirketlere Rusya ve Çin merkezli siber korsanlarının saldırı yaptığı iddia ediliyordu. International Business Machines bünyesinde çalışan siber güvenlik uzmanlarının, bazı devletlere çalışan korsanların aşı dağıtımı yapan şirketlere saldırdığını açıklamıştı.

Geçtiğimiz aylarda Microsoft, Rusya ve Kuzey Kore hükümetlerine çalışan siber korsanların COVID-19 aşı çalışması yapan 7 büyük firmaya siber saldırı düzenlendiğini ve bu saldırının engellendiğini açıklamıştı.

Kaynak
shiftdelete

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu