Güncel Haberler

Putin’den son dakika açıklaması: Koronavirüs aşısını tescilledik

TeknoBH Google Haberler

Sputnik’in paylaştığı bilgilere göre Rusya, koronavirüs çalışmalarında son aşamaya geçti. Devlet Başkanı Putin, Rusya’nın aşıyı tescilleyen ilk ülke olduğunu duyurdu. İşte Detaylar

putinden-aciklama-koronavirus-asisini-tescilledik

Rusya Devlet Başkanı Putin, Rusya’nın aşıyı tescilleyen ilk ülke olduğunu açıkladı. Aşının Putin’in kızına da uygulandığını söyleniyor. Koronavirüs’e karşı dünyanın farklı noktalarında mevcutta bulunan 165 aşı çalışması bulunuyor. Bu aşı çalışmalarının önemli bir kısmı devlet destekleriyle, bir kısmı da küresel ilaç firmaları tarafından yürütülüyor. Aşı çalışmalarından birkaçına ev sahipliği yapan Rusya’dan sevindirici bir haber geldi.

Putin’den son dakika açıklaması: Koronavirüs aşısını tescilledik

Rusya Sağlık Bakanlığı, Gamaley Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü tarafından yürütülen aşı çalışmalarının son aşamayı geçtiği, insanlar üzerinde uygulanmak için resmen onaylandığı söyleniyor.

Rusya’da faaliyet gösteren ACTO ( Klinik Araştırma Kuruluşları Birliği ) koronavirüs aşısının tescillenmesinden önce yeteri kadar test yapılmadığını savunuyor. Lakin Rusya Sağlık Bakanlığı yetkilileri, yeterli sayıda test yapıldığını ve kritik bir yan etki gözlemlenmediğini bildiriyorlar.  Sağlık Bakanlığı yetkisi Sergei Glagolev, geçtiğimiz gün BBC’ye yaptığı açıklamada ise ABD ve AB’de de aşıların erken tescillenmesi için çalışmalar yürütüldüğünü belirtti. Sağlık Bakanlığının son 2 aydır aşıyı insanlar üzerinde test ettiği söyleniyor. Glagolev’e göre pandemi sürecinde aşıların erken tescil edilmesi normal bir durum.

putinden-aciklama-koronavirus-asisini-tescilledik-1

Rusya Devlet Başkanı Putin, Express’in haberine göre, tescillenen aşının kendi kızı üzerinde de uygulandığını açıkladı. Aşı duyurusuyla birlikte bu açıklamanın gelmesi, Putin’in ulaşılan sonuca daha çok güven kazanma girişimi olabilir.

 

Kaynak :

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu