Mobil HaberleriTeknoloji Haberleri

Qualcomm, NVIDIA’nın ARM’i Satın Almasını İstemiyor

TeknoBH Google Haberler

Qualcomm, NVIDIA’nın ARM’i satın almasına karşı çıkıyor. Peki neden? İşte merak edilen tüm detaylar

Qualcomm, NVIDIA'nın ARM'i Satın Almasını İstemiyor

Geçtiğimiz yıl Eylül ayında ortaya çıkan bir habere göre, Teknoloji dünyasında büyük bir ses getirdi. NVIDIA, ARM’i 40 milyar dolarlık bir miktar karşılığında satın aldığını duyurdu. O zamanlar NVIDIA CEO’su Jensen Huang, iki şirket arasında ortak geliştirme ve yapay zeka çalışmaları olduğunu duyurmuştu.

Bu satın alma işlemlerinde sonra teknoloji devlerinden büyük sesler gelmeye başladı. Bu durum esas olarak rekabete aykırı ve tekelci mevzuatı ihlal edip etmediğini belirlemekle görevli sayısız uluslararası düzenleyici kurum tarafından kapsamlı bir şekilde araştırılması ve onaylanması gerekecekti.

Teknoloji devleri Microsoft ve Google’dan sonra Qualcomm’da endişelerini dile getirmeye başladı. Mobil yonga üreticisi şirket bu konu ile ilgili birçok endişelerini dile getirdi. Bu yerler Federal Ticaret Komisyonu (FTC), Avrupa Komisyonu, Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Kurumu ve Çin Devlet Piyasası Düzenleme idaresi oldu.

Aynı zamanda FTC, araştırmasında iki aşamaya geçti. CNBC’ye konuşan iki kaynağa göre komisyon, Softbank, Arm ve NVIDIA’dan anlaşma ile alakalı daha fazla bilgi paylaşmasını istedi. İstenen bilgilerin gelmesi biraz zaman alacak gibi görünüyor. 

Qualcomm ve diğer şirketler endişelerini dile getirdi

Qualcomm ve diğer birçok şirketin aklında ki endişe, bunun ARM’nin ARM mimarisini kendi çiplerini yapmak için kullanan 500’den fazla şirkete açıkça lisanslamak için kullandığı mevcut benzersiz modeli bozup bozmayacağıdır. Bazı iddialara göre ARM’in mimarileri şu anda dünyada ki akıllı telefonların yaklaşık %95’inde kullanılıyor.

Qualcomm, NVIDIA'nın ARM'i Satın Almasını İstemiyor

Bu satın alma işlemlerinin diğer şirketi sıkıntıya sokmayacağını belirtmek için bir NVIDIA sözcüsü açıklamalar da bulundu. NVIDIA’nın sözcüsü, “İnceleme sürecinde ilerlerken, hem düzenleyicilerin hem de müşterilerin ARM’in açık lisanslama modelini sürdürme ve ARM’in lisans sahipleriyle şeffaf, işbirliğine dayalı bir ilişki sağlama planımızın faydalarını göreceğinden eminiz. ARM için vizyonumuz, tüm ARM lisans sahiplerinin işlerini büyütmelerine ve yeni pazarlara açılmalarına yardımcı olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Kaynak
btgunlugu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu