Güncel Haberler

Ramazan Ayı Koronavirüs Yasakları Açıklandı!

TeknoBH Google Haberler

Ramazan ayı koronavirüs yasakları İçişleri Bakanlığı tarafından açıklandı. Ramazan ayında hangi tedbirler alınacak? Hep birlikte inceleyelim

Ramazan Ayı Koronavirüs Yasakları Açıklandı!

Dünya genelinde birçok vatandaşın hayatını kaybetmesine sebep olan Koronavirüs salgını etkisini devam ettiriyor. Türkiye’de günlük vakaların 50.000’i aşmasından sonra gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a çevrilmiş durumda. Bugün ise İçişleri Bakanlığı, resmi Twitter hesabından Ramazan ayı için tedbirlerini paylaştı.

Söz konusu alınan tedbirler 11 maddeden oluşuyor ve halk sağlığını korumak ve salgının yayılmasını engellemek için alınıyor. Vaka sayılarının artması sonucunda teravih namazları evde kılınacak. Ayrıca Ramazan pidesi için oluşturulan kuyruklar da yine de mesafeye önem verilmesi gerekiyor.

Ramazan ayı koronavirüs yasakları için yayınlanan liste

 1. Vatandaşlarımızın toplu katılım gösterdiği iftar, sahur gibi kalabalık grupları bir araya getiren her türlü etkinliğe ve iftar çadırlarına müsaade edilmeyecek. Bu noktada son dönemlerde salgının yayılımında ev içi bulaşma oranının yüksekliği hususu da göz önünde bulundurularak vatandaşlarımızın iftar veya sahurlarda misafir kabul etmemeleri konusunda farkındalıklarını artıracak faalyietler  ve duyurulara önem verilecek.
 2. Diyanet İşleri Bakanlığının duyurusuna uygun şekilde geçtiğimiz yıl olduğu gibi yu yıl da teravih namazlarının evde kılınmasına devam edilecek. Öte yandan salgının oluşturduğu riskin artırılmaması açısından teravih namazı nedeniyle evler başta olmak üzere çeşitli yerlerde bir araya gelinmemesi gerektiği konusu ve vatandaşlarımıza sık sık duyurulacak.
 3. Ramazan pidesi ve ekmek satışı ile ilgili olarak; Ramazan ayı süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğunun oluşturacağı riskin önlenmesi amacıyla fırınlardaki özel sipariş üretimi de dahil pide ve ekmek üretimi iftardan 1saat önce sonlandırılacka ve iftar saatine kadar sadece satış yapılabilecek. İftardan sonra fırınlarda üretim, satış ve diğer hazırlık işlemlerine devam edilebilecek.
 4. Ramazan ayının huzur ve güven ortamında geçmesi her il kendi dinamiklerini değerlendirecek ve bu süreç içerisinde oluşması muhtemel yoğunluklar göz önünde bulundurularak il genelinde gerekli önlemler alınacak.
 5. Ramazan ayı ile birlikte türbe ziyaretlerinde yaşanabilecek artış ve bu şekilde oluşabilecek kalabalıkların oluşturacağı riske karşı yetkili birimlerce fiziki mesafe kurallarının eksiksiz uygulanması başta olmak üzere gerekli önlemlerin alınması sağlanacak
 6. İftar vakitlerinin öncesinde oluşabilecek trafik yoğunluğu dikkate alınarak iftar saatinin en az 3 saat öncesinden itibaren belediyeler ile gerekli koordinasyon sağlanarak toplu taşımada kullanılan araç ve sefer sayılarının arttırılması sağlanacak
 7. Ramazan ayı boyunca yoğunlaşan mezarlık ziyaretlerinin kontrollü olarak yapılabilmesi için mezarlıklara giriş ve çıkışlar ayrı olarak planlanacak, fiziki mesafe kuralı ve maske kullanımına ilişkin kontrollere ağırlık verilecek.
 8. Ramazan ayı öncesinde/süresince alışveriş yoğunluğunun artabileceği göz önünde bulundurularak başta market ve pazar yerleri olmak üzere kalabalıkların oluşabileceği alanlarda fiziki mesafe koşullarının korunmasına yöneli her türlü tedbir alınacak. Bu kapsamda daha önce illere gönderilen genelgelerde belirtildiği üzere her AVM ve semt pazarı için aynı anda kabul edilecek müşteri sayısının İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararı ile ayrı ayrı belirlenmesine ve denetimlerin buna göre gerçekleştirilmesine devam edilecek.
 9. Ramazan ayını fırsat bilerek fahiş fiyat uygulaması yapan firma/ işletmelere yönelik denetimler arttırılacak ve aykırı durumlarla karşılaşılması halnide gerekli adli/idari işlemler ivedilikle yapılacak
 10. İçerisinde barındırdığı şefkat ve merhamet duygularıyla birlikte bir sosyal sorumluluk ayı da olan RAmazan ayında Vali ve Kaymakamlarca ilgili kurumlar arasında gerekli koordinasyon sağlanacak. Başta öksüz/ yetim çocuklar olmak üzere ihtiyaç sahibi tüm vatandaşlarımıza her türlü desteğin verilmesi hususunda azami gayret gösterilecek.
 11. Hepimizin birbirimize karşı sorumlu olduğu bu süreçte, salgının yayılım hızının kontrol altında tutulması ve ülke genelinde günlük vaka sayılarının tekrar düşürülebilmesi için alınan tedbir ve belirlenen kurallara toplumun tüm kesimlerince eksiksiz uyulması ve dinamik denetim modeli çerçevesinde geniş katılımlı, etkin, planlı ve sürekli/kesintisiz şekilde denetim faaliyetlerini sürdürülecek.

Ramazan ayı koronavirüs yasakları için alınan yeni kararlar bu şekilde, sizler yeni alınan kararlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıda ki yorumlar kısmından bizler ile paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu