Güncel Haberler

Rekabet Kurulu WhatsApp İçin Soruşturma Başlattı

TeknoBH Google Haberler

Rekabet Kurulu, son günlerde gündemden düşmeyen WhatsApp ve Facebook için soruşturma başlattığını duyurdu. İşte Detaylar

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesinde Geri Adım Attı mı?

WhatsApp’ın kullanıcılarının kişisel verilerini toplayıp Facebook ve bağlı kuruluşlarla paylaşmasına Rekabet Kurulu sessiz kalmadı. Rekabet Kurulu, WhatsApp için soruşturma başlattığını duyurdu. Görünüşe göre WhatsApp istediğini elde edemeyecek gibi görünüyor.

Rekabet Kurulu, Facebook ve WhatsApp hakkında soruşturma başlatmasının yanı sıra WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunu da durdurdu. WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesi hakkında Türkiye’nin bir önlem alması gerekiyordu ki aldı diyebiliriz. WhatsApp’ın gizlilik sözleşmesi artık Türkiye’de yürürlüğe giremeyecek.

Rekabet Kurulu, WhatsApp’a soruşturma başlattı

Rekabet Kurulu’nun WhatsApp ile iglili olan açıklamasını sizlerle paylaşıyoruz:

“Rekabet Kurulu’nun 11.01.2021 tarihli ve 21-02/25-M sayılı kararıyla, WhatsApp kullanıcılarına getirilen veri paylaşma zorunluluğu hakkında Facebook Inc, Facebook Ireland Ltd, WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti amacıyla resen soruşturma açıldı.

Bilindiği üzere, son günlerde WhatsApp kullanıcılarına, WhatsApp kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncelleneceğine ilişkin bilgilendirme yapılmış, söz konusu bilgilendirmede kullanıcıların WhatsApp’ı kullanmaya deva medebilmeleri için WhatsApp verilerinin Facebook şirketleri ile paylaşılmasına onay vermeleri gerektiği, aksi halde 8 Şubat 2021’den itibaren WhatsApp’ı kullanamayacaklarını belirtilmiştir. Bu haliyle güncelleme, daha fazla verinin Facebook tarafından toplanmasını, işlenmesini ve kullanılmasını içermektedir.

Rekabet Kurulu WhatsApp İçin Soruşturma Başlattı

Alınan kararda ayrıca söz konusu uygulamalarının soruşturma sonucunda alınacak nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini haiz olduğundan 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınması ve bu kapsamda Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

WhatsApp’ın kısa bir süre önce Gizlilik Sözleşmesi için geri adım atmayacağını açıklamıştı. Hemen ardından Rekabet Kurulu‘nun soruşturma başlatması hakkında sizler ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu