Güncel Haberler

RTÜK’ten Spotify’a ikinci uyarı geldi

RTÜK'ten Spotify'a ikinci bir uyarı geldi. Lisans başvurusunu tamamlamayan Spotify ve diğer platformlara ikinci bir uyarı yapıldı. Peki lisans başvurusu yapmayan kuruluşlara ne olacak?

TeknoBH Google Haberler

RTÜK’ten Spotify’a ikinci uyarı geldi. Lisans başvurusu yapmadığı gerekçesiyle 72 saatlik bir süre tanıyan RTÜK, bu sürenin sonunda engel getirecek.

rtuk-spotifya-engel-getirecek

RTÜK tarafından yapılan açıklamalara göre, aralarında popüler müzik ve podcast dinleme platformu olan Spotify’ın da olduğu bazı yayın kuruluşlarına uyarıda bulundu. Lisans başvurusu yapmadıkları gerekçesiyle 72 saatlik bir süre tanıyan RTÜK, bu sürenin sonunda kuruluşlara engel getirecek.

RTÜK’ten Spotify’a ikinci uyarı geldi

Bildiğimiz üzere, İnternet radyo ve televizyonlarının da RTÜK denetimine girmişti. Bunun ardından somut olarak ilk yaptırımlar gelmeye başladı. Söz konusu lisans başvurusu yapmayan Medyaport TV, Paylas FM, Spotify ve FoxPlay‘e 72 saat süre verildi.

Kısa bir süre önce konuşulan erişim engeli tekrardan gündeme geldi. Yeni yasa kapsamında RTÜK, lisans başvurusu yapmadığı gerekçesiyle araların da Spotify‘ında bulunduğu bazı yayın kuruluşlarına ihtarname gönderdi. Bahsi geçen yayınlar 72 saatlik sürenin içerisinde herhangi bir lisans başvurusu yapmaz ise RTÜK erişim engeli getirecek.

RTÜK bildiğiniz üzere daha öncesinde Mubi, Netflix ve Amazon Prime Video gibi platformlara uyarıda bulunmuştu ve platformlar kısa süre içerisinde lisans başvurusunu başlatmıştı. Şimdi de lisans başvurularını tamamlamayan kuruluşlara yönelik çalışmalar başladı. Başvurularını başlatmayan kuruluşlar arasında dünyanın en aktif olarak kullanılan müzik ve podcast platformu Spotify da bulunuyor.

RTÜK‘ten yapılan resmi açıklamada belirtildiği kadarıyla bu yayın organları için 72 saat süre tanındı.

İşte RTÜK’ün resmi açıklaması:

Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından sunumu Hakkında Yönetmenliğin ” İnternet ortamından yayın lisansı almadan yapılan yayın hizmetleri” başlıklı 10 uncu maddesi kapsamında;

İnternet ortamında yürütülen yayıncılık faaliyetine ilikin olarak yayın lisansı başvurusunda bulunabileceği, başvuru talebini içeren dilekçesi ve eki taahhütname ile birlikte üç aya tekabül eden yayın lisans ücretini peşin olarak ödemesi halinde üç ay süresince yayınlarına devam edebileceği,

Belirtilen süre içerisinde internet ortamından yayın lisansı verilmesi işlemlerinin tamamlanmaması ve bu süre için de hesaplanacak yayın lisansı ücretini peşin olarak ödemesi halinde ilave üç ay daha yayın hizmetlerini sunabileceği,

Başvuru talebini içeren dilekçesiyle birlikte taahhütnameyi sunmaz ve üç aya tekabül eden yayın lisans ücretini peşin olarak ödemez veya yayın hizmetlerine bu duyuruyu müteakiben yetmiş iki saat içerisinde son vermez ise ÜSt Kurul tarafından 6112 sayılı Kanunun 29/A maddesinin ikinci fıkrası uyarınca sulh ceza hakiminden söz konusu yayınla ilgili olarak erişimin engellenmesi talebinde bulunulacağı ve ayrıca Kanunun 33’üncü maddesinin birinci fıkrası uyarınca ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulacağı, İhtar olunur.”

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu