Apple Haberleri

Safari güvenlik konusunda çok ses getirecek

TeknoBH Google Haberler

ABD merkezli şirket, WWDC20’de tanıttığı iOS 14, iPadOS 14 ve macOS Big Sur 11’de yer alacak olan Safari’nin güvenlik konusunda çok ses getireceği iddia edildi. İşte Detaylar

safari-guvenlik-konusunda-ses-getirecek

Safari güvenlik konusunda çok ses getirecek

Apple, Safari 14 ile daha güvenli bir web hizmeti verebilmek için FaceID ve TouchID kullanma desteği vereceği web tarayıcısının beta notlarında doğruladı.Apple geliştiricileri bu konuda yayımladığı videoda yer alan Web kimliği doğrulama bileşenin FIDO Alliance tarafından geliştirilen FIDO2 standartları üzerine kurulduğunu belirtti. Kullanıcılar, bu sayede web sitelerine bir uygulamada oturum açıyormuş gibi oturum açabilecekler.

Apple, FIDO2 standartnın bir kısmını daha önce de destekledi. Geçtiğimiz sene iOS 13.3’te, Safari’ye FIDO2 uyumlu güvenlik anahtar desteği eklendi. Google’da bu ayın başında iOS hesaplarında bunu kullanmaya başladı. Bu güvenlik anahtarları, hesabınıza erişmek isteyen bir saldırganın fiziksel erişime ihtiyacı olması sebebiyle hesabınıza koruma oranı artırır. MacOS’te Safari’ye güvenlik anahtarları desteği geçen sene geldi. Bununla birlikte, Safari 14’ün işlevselliği açısından, ayrı bir donanıma ihtiyaç duymak yerine biyometrik güvenliğe dayanarak sorunsuz olması gerekiyor.

Apple cihazların dad aha önce çevrimiçi giriş bir parçası olarak Touch ID ve Face ID kullanılabiliyordu. Lakin daha önce bu, önceden depolanmış şifrelerin web sitelerine otomatik olarak doldurmak kullanılmasına dayanıyordu. Safari 14 ile şifre girme işlemini atlamak için kullanılabilir, bir başka şekilde özetlemek gerekirse , şifrelere yapılacak saldırılara karşı daha korumalı olacağını düşünüyoruz ve Safari güvenlik konusunda çok ses getirecek.

Bu senenin başlarında FIDO Alliance’a katılan Apple, FIDO2 standartının desteğini şirketlerin arasında bulunuyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu