Güncel Haberler

Sağlık Bakanlığı’ndan Çin Aşısı Açıklaması Geldi

TeknoBH Google Haberler

Sağlık Bakanlığı 30 Aralık 2020 tarihinde Türkiye’ye getirilen CoronaVac adlı Çin aşısı hakkında açıklamalarda bulundu. İşte Detaylar

Sağlık Bakanlığı'ndan Çin Aşısı Açıklaması Geldi

Kısa bir süre önce Çin aşısı CoronaVac‘ın Türkiye’ye getirilmesi ardından aşının neden yapılmadığına dair sorular sorulmaya başlandı. Özellikle sosyal medya platformlarında yapılan yorumlardan sonra Sağlık Bakanlığı bu konuya bir açıklık getirmek istedi ki, kısa bir süre önce bir açıklama yapma gereği duydu.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre Çin Koronavirüs aşısı CoronaVac’ın analiz süreçlerine dair görüntüler paylaşıldı. Yapılan bu kontrollerin en az 14 gün süreceğini ve daha sonrasında güvenlik kontrollerinden geçerse acil kullanım onayı verileceği açıklandı.

Sinovac tarafından geliştirilen COVID-19 aşısının (CoronaVac) test çalışmalarıyla ilgili laboratuvarlardan yeni görüntüler paylaşıldı. Hatırlarsanız 30 Aralık 2020 tarihinde havayolu ile Türkiye’ye getirilmişti. Getirilen aşıların hemen Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı İlaç ve Aşı Depolarına yerleştirilmişti. Hemen ardından gelen parti aşılardan örnekler alınarak analiz çalışmaları için Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Laboratuvarları‘na götürüldü.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamalara göre en az 14 gün sürecek analiz çalışmalarının ardından güvenlik kontrollerinden başarılı geçerse aşının öncelikli gruplara yapılmaya başlanacağını ifade etmişti.

Çin aşısı etkili olursa kullanım onayı verilecek

Sağlık Bakanlığı'ndan Çin Aşısı Açıklaması Geldi

Ayrıca gerçekleştirilen bu testler sadece CoronaVac aşısına özel olmadığını belirtelim. Türkiye’de uygulanacak tüm tıbbi ilaç ve besinler belirli testlerden geçerek analiz ediliyor. Yapılan bu testlerde olumlu bir şekilde geçerse, Türkiye’ye girişi ve kullanımı konusunda onay alıyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada kullanım sürecinin hemen öncesinde analiz süresinin en az 14 gün süreceğini belirtti. Ayrıca aşının tüm dünyada uygulanan rutin kontrollerden geçtiğini de açıkladı. CoronaVac aşısı etkili olduğunu kanıtlarsa, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Acil Kullanım Onayı verecek ve ardından öncelikli gruplara aşı uygulanması başlanacak.

Sizler Çin aşısı CoronaVac hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizler aşı olacak mısınız? Düşüncelerinizi aşağıda ki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu