Samsung HaberleriMobil Haberleri

Samsung, neden fiyatlarını arttırdın?

TeknoBH Google Haberler

Akıllı telefon sektörünün önde gelen isimlerinden biri olan Samsung, akıllı telefon fiyatlarını arttırdı. Detayların hepsi haberimizde

samsung-galaxy-note-20-renk-secenekleri-netlesti2

Son aylarda özellikle Türkiye’de akıllı telefon fiyatlarının önemli ölçüde arttığını görmüşsünüzdür. Hali hazırda bir orta segment akıllı telefonun fiyatı 6500 – 7000 TL civarlarına kadar çıktı.

Akıllı telefonların amiral gemisi modellerinde ödemeniz gereken meblağ 5 haneli sayılara kadar çıkıyor. Sizlerde takdir edersiniz ki artık ” ucuz telefon ” diye bir tabir kalmadı. Ucuz olarak adlandırdığımıx Xiaomi modelleri bile bugün amiral gemisi modeli  olan Mi 10 için 8500 – 9000 TL talep ediyor. Samsung, Huawei ve Apple gibi markalar ise üst segment modelleri için minimum 10.000 TL istiyor.

Samsung, neden fiyatlarını arttırdın?

Geçtiğimiz yıllara bir baktığımız da hemen hemen bütün şirketlerin fiyat arttırmasına gittiğini görüyoruz. Bu şirketler arasında en çok artışa giden isimde Samsung.

Samsung‘un geçtiğimiz yıl bir telefon için istediği ortalama fiyat 247 dolarken, bu yılın aynı döneminde bu etiket 290 dolarlara yükselmiş durumda.

samsung-akilli-telefon-fiyatlari-artti

 

Önce ki yıllara baktığımız da fiyatlar ortalama da gezindiğini görebiliyoruz. Örnek vermek gerekirse 2018’de Güney Koreli teknoloji devinin ortalama akıllı telefon fiyatı 251 dolarmış. Aynı şekilde 2017’de ise 243 dolar. Baktığımız zaman 2020 yılında öyle büyük bir artış söz konusu değil.

Samsung, bu yılın ilk çeyreğinde akıllı telefon fiyatlarını çok yüksek bir şekilde arttırmış. Önce ki yıllara baktığımız zaman yaklaşık 50 dolarlık bir artış gerçekleştirmiş.

Samsung’un akıllı telefon modellerinin fiyatlarında bu derece bir artış sektörde kan kaybına uğratacağını söyleyebiliriz. Dipnot olarak ekleyip bir örnek vermek isteriz, yaklaşık 2 ay önce  Samsung Note 10 Lite modeli satın alınmak istediği zaman yaklaşık 4400 TL civarında bir para veriliyordu ancak şimdi almak istendiği zaman telefonun güncel fiyatı 5500 TL olarak belirlenmiş.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu