Güncel Haberler

Son Dakika! Facebook, Türkiye’de Temsilci Bulunduracak

TeknoBH Google Haberler

Türkiye’nin sosyal medyaya yönelik yaptığı düzenlemede üçüncü aşama olan reklam yasağının gelmesine saatler kala Facebook, Türkiye’de temsilci bulundurma kararı aldı. İşte Detaylar

Son Dakika! Facebook, Türkiye'de Temsilci Bulunduracak

Türkiye’nin sosyal medyaya yönelik yaptığı düzenlemenin üçüncü aşaması olan reklam yasağının yürürlüğe girmesine saatler kala Facebook da temsilci bulunduracağını açıkladı. Facebook kararını resmi bir açıklama ile duyururken ” Bu kararı alırken, platformumuzun kullanıcıların ifade özgürlüğü haklarını kullanabileceklerini bir yer olmasının bizim için taşıdığı önemin tekrar altını çizmek isteriz” vurgusunu yaptı.

Facebook, Temsilci bulundurma kararı aldı

Türkiye Temmuz ayında erişimi 1 milyonun üzerinde olan sosyal medya ağları için Türkiye’de temsilci açmayı zorunlu hale getirdi. Düzenlemenin yürürlüğe girmesinin ardından temsilcilik açmayan sosyal medya devlerine iki kez para cezası kesilmişti. Üçüncü aşama olan reklam yasağının yarın devreye girmesine saatler kala Facebook da Türkiye’de temsilci bulundurma kararı aldı.

Facebook tarafından yapılan resmi açıklama:

“Facebook olarak ifade özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğuna inanıyoruz ve bu değerli korumak ve savunmak için küresel çapta çaba gösteriyoruz. Nitekim Türkiye’deki insanların yarısından fazlası arkadaşlarıyla ve aileleriyle iletişimde kalmak, fikirlerini ifade etmek ve işletmelerini büyütmek için Facebook’a güveniyor. Türkiye’de kısa süre önce yeniden düzenlenen ve sosyal medya platformları için yeni yükümlülükler getiren 5651 sayılı Kanun hakkındaki gelişmeleri ilk günden bu yana yakından takip ediyoruz. Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye’de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik. Bu kararı alırken, platformumuzun kullanıcıların ifade özgürlüğü haklarını kullanabilecekleri bir yer olmasının bizim için taşıdığı önemin tekrar altını çizmek isteriz.

Aldığımız karar, Facebook Topluluk Standartları’nı ya da devlet kruumları tarafından yapılan içerikleri kaldırma taleplerinin incelenme süreçlerini değiştirmiyor. Dolayısıyla, bu ilkeleri uygun olmayacak bir şekilde hareket etmemiz için ısrar edilmesi halinde temsilcimizi geri çekeceğimizi belirtmek isteriz. Devletten gelecek talepleri, bu ilkelerimizin yanı sıra Küresel Ağ Girişimi üyeliğimizin getirdiği sorumluluklarımız doğrultusunda ve Birleşmiş Milletler’in İş Dünyası ve İnsan Hakları Rehber İlkeleri’ne uygun şekilde incelenmeye ve değerlendirmeye devam edeceğiz. Ayrıca kısıtladığımız içeriklerin detaylarını mevcut şeffaflık süreçlerimize uygun bir şekilde paylaşmayı sürdüreceğiz.

Türkiye’de yaşanan insanların ifade özgürlüğünün ve diğer insan haklarının korunmasına dair bağlılığımızın değişmeyeceğini kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Kaynak
shiftdelete.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu