Güncel Haberler

Son Dakika: Salı günü tüm Türkiye’de uygulanacak

TeknoBH Google Haberler

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından duyurulmasından sonra 81 il valiliğine yeni bir genelge gönderildi. İşte Detaylar

son-dakika-sali-gunu-tum-turkiyede-uygulanacak

İçişleri Bakanı Soylu, Salı günü Türkiye genelinde yeni koronavirüs tedbirleri kapsamında yüksek yoğunluklu bir denetim gerçekleştirileceğini açıkladı. İçişleri Bakanlığı, 81 ilin valiliklerine ” COVID-19 Tedbirleri Denetimleri ” konulu yeni genelde gönderildi. Son Dakika gönderilen bu genelgede ki denetimler Salı günü tüm Türkiye’de uygulanacak.

Son Dakika: Salı günü tüm Türkiye’de uygulanacak

81 İlin valiliklerine gönderilen genelgeye göre il ve ilçelerde ki COVID-19 tedbirlerine yönelik denetimlere vali, kaymakam ve muhtarlar da katılacak. Konaklama tesisleri, AVM’ler, pazar yerleri,lokanta,kahve,kıraathane,kuaför ve güzellik merkezleri denetim kapsamında tek tek kontrol edilecek. Bu denetime benzer bir denetim ilk kez geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirilmişti.

İçişleri Bakanlığı 81 İlin Valiliği’ne, “ COVID-19 Tedbirleri Denetimleri” konulu genelge gönderdi. Gönderilen genelgede, içerisinde bulunan kontrollü sosyal hayat döneminde temel prensipler olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra tüm iş kolları ve yaşam alanları için belirlenen tedbirlere uyulması salgınla mücadelenin başarısı açısından büyük önem arz ettiği belirtildi. Bu çerçevede farklı tarihlerde illere gönderilen genelgelerle, Sağlık Bakanlığı Salgın Çalışma ve Yönetim Rehberi doğrultusunda hazırlanan formlar kullanılarak süreklilik taşıyacak şekilde denetimler yapılmak hususunda valiliklerin talimatlandırıldığı ifade edildi. Gelinen aşamada, son günlerde ki vaka sayıları da göz önünde bulundurulduğunda, hayatın alanında mevcut tedbirlere uyulmasının önemi bir kez daha ortaya çıktığı belirtilen genelgede, ülke genelinde yapılacka denetimlerle ilgili şu bilgilere yer verildi:

son-dakika-sali-gunu-tum-turkiyede-uygulanacak-1

Tüm İl ve İlçelerde, bizzat valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, ilgili kamu ve kurum kuruluşlarının yöneticileri ve personeli, köy/mahalle muhtarları, meslek odaları, genel kolluk birimleri ( Polis, Jandarma, Sahil Güvenlik ) ve özel kolluk görevlilerinin ( Zabıta, Özel Güvenlik vb) katılımıyla oluşturulan ekipler tarafından ” SAĞLIK İÇİN, HEPİMİZ İÇİN” mottosu ile 11 Ağustos Salı günü tüm alanları kapsayacak şekilde genel denetimlerin gerçekleştirilecek.

Bu denetimler; konaklama tesisleri, alışveriş merkezleri, pazar yerleri, sosyete pazarları, lokanta, kafe,restoran,kahvehane,kıraathane,çay bahçesi,düğün ve nikah yapılan yerler, berber/kuaför/güzellik merkezleri,internet cafe/salon ve elektronik oyun yerleri, şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım araçları, ticari taksiler,taksi durakları, park/piknik alanları, lunapark/tematik parklar ve bilumum yaşam alanlarını kapsayacak şekilde planlanacak.

Koronavirüs salgınıyla mücadele amacıyla alınan tedbirler ile belirlenen kurallar noktasında, gerek işletme sahiplerinin ve hizmet sağlayıcıların gerekse vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesi ve tedbir/kurallara en üst seviyede uymalarını sağlamak amacıyla denetimlerin kesintisiz ve süreklilik teşkil edecek şekilde gerçekleştirilecek.

Kaynak
baho

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu