Güncel Haberler

Son Dakika: Türkiye ilk koronavirüs aşısını bugün yapacak!

Uzun zamandır dünya genelinde büyük kayıplara yol açan Koronavirüs salgını için bugün gün içerisinde ülkemizde aşı çalışmaları yapılacak.

TeknoBH Google Haberler

Bir son dakika haberini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Türkiye ilk koronavirüs aşısını bugün yapacak! İşte Detaylar

putinden-aciklama-koronavirus-asisini-tescilledik

Dünya genelinde 2019 yılının sonlarına doğru yayılmaya başlayan ve Mart ayında ülkemizde görülmeye başlanan koronavirüs salgını son dönemler de etkisi daha da arttırmaya başladı. Ülkemiz genelinde koronavirüs salgını için alınan önlemler ve sokağa çıkma kısıtlamaları sonrasında bir nebze de olsa düşüş gösteren vaka sayılarından sonra, son günlerde dünya ve ülkemiz genelinde ciddi artışlar göstermeye başlamış durumda. Dünya genelinde ciddi artışlara sebep olan koronavirüs salgınının son bulması için dünya genelinde çok ciddi bir aşı ve tedavi çalışmaları sürüyordu ancak dün gün içerisinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bir açıklama yaptı. Ülkemiz ilk koronavirüs çalışmasını bugün gerçekleştirecek!

Son Dakika: Türkiye ilk koronavirüs aşısını bugün yapacak!

Hurriyet’e CNN Türk Muhabiri’nin paylaşmış olduğu bilgilere göre, Türkiye aşı çalışmalarına bugün itibariyle katılıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, daha önce yaptığı bir açıklamada dünyada yapılan bazı çalışmalara Türkiye’nin de dahil olacağını duyurmuştu. Klinik aşamasında Türkiye’nin aşılama çalışmalarına dahil olacağını söylemişti. Bugün de o çalışmalardan birine Türkiye dahil oluyor.

CNN Türk muhabiri Duygu Ayaz Bayram, Hürriyet’e şu haberleri aktardı:

Çin ile birlikte Brezilya, Endonezya, Bangledeş’in de aralarında bulunduğu çok sayıda ülkede 10 bin kişiye uygulandı bugün yapılan aşı. Bugün itibariyle de Türkiye’de uygulanmaya başlanıyor.

Aşılama çalışmaları ilk olarak sağlık çalışanlarına başlayacak. Bugün yapılan aşı 14 gün sonra aynı kişilere bir ekz daha uygulanacak.

Önemli olan 2 doz aşının uygulanması. Bu kapsamda da 10 gün içinde 1200- 1300 sağlık çalışanına uygulanması planlanıyor.

dunya-saglik-orgutu-korkudan-aciklama-geldi

14 günün ardından çıkan sonuçlar Dünya Sağlık Örgütü ( DSÖ ) ile paylaşılacak.

Aşılar sğalık çalışanlarına yapıldıktan sonra bir süre ara verilecek. Sonrasında ise gönüllülük esasına göre başvuranlara tekrar bu aşının yapılması planlanıyor. Kronik rahatsızlığı bulunan 13 bin kişinin aşılanması hedefleniyor.

Sağlık Bakanlığı’nın imzaladığı protokoller çerçevesinde uygulanacak. Sağlık Bakanlığı aynı zamanda İngiltere, Almanya ve Rusya’daki çalışmalarla ilgili protokoller de imzalanmıştı.”

Kaynak
Hürriyet.com.tr

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu