Güncel Haberler

Sosyal Medya Düzenlemesi TBMM’de Kabul Edildi

TeknoBH Google Haberler

Bir süredir gündemin en önemli maddelerinden olan sosyal medya düzenlemesinin maddelerini geçtiğimiz günlerde paylaşmıştık. Önce ki gün sosyal medya düzenlemesi TBBM’de kabul edildi.

Türkiye’de 1 milyondan fazla kullanıcısı bulunan yabancı sosyal medya şirketlerine yasal zorunluluklar getiren sosyal medya düzenlemesi TBMM’de kabul edildi.

Sosyal Medya Düzenlemesi TBMM’de Kabul Edildi

1 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sosyal medyaya yönelik sert açıklamarıyla gündeme gelen sosyal medya düzenlemesi ve daha sonra yapılan açıklamalar ile kamuoyuna açıklanmıştı. Geçtiğimiz günlerde TBMM Adalet Komisyonu tarafından kabul edilen düzenleme, 28 Temmuz Salı günü meclise taşındı.

Sosyal Medya yasası, 1 Ekim 2020’den itibaren yürürlüğe girecek.

Düzenlemelere göre, İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkında kanun’a ” sosyal ağ sağlayıcı ” şeklinde yeni bir tanımlama getiriliyor.

Bu durumda kullanıcıların internet ortamında sosyal etkileşim amacıyla metin, görüntü, ses, konum gibi içerikleri oluşturmalarına, görüntülemelerine veya paylaşmalarına imkan sağlayan gerçek veya tüzel kişiler, ” sosyal ağ sağlayıcı ” olarak tanımlanacak.

İdari para cezaları, muhatabın yurt dışında bulunması halinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ( BTK ) tarafından doğrudan doğruya muhataba, internet sayfalarında ki iletişim araçları, alan adı, IP adresi ve benzeri kaynaklarla elde edilen bilgiler üzerinden elektronik posta veya diğer iletişim araçlarıyla da bildirilecek.

Bu bildirim, Tebligat Kanunu’na göre yapıaln tebligat hükmünde olacak. Bu bildirimin yapıldığı tarihi izleyen 5.günün sonunda tebligat yapılmış sayılacak.

Yükümlülüğünü yerine getirmeyen yer sağlayıcılarına, caydırıcılığın sağlanması için verilecek idari para cezası arttırılacak. Bu kapsamda yer sağlayıcılık bildiriminde bulunmayan veya yükümlülüklerini yerine getirmeyen yer sağlayıcı hakkında, 10 bin liradan 100 bin liraya kadar verilebilen idari para cezası, 100 bin liradan 1 milyon liraya kadar arttırılacak.

Düzenlemeyle, suç oluşturulan kısmı içeriğin çıkarılmasının mümkün olduğu durumlarda, erişim engellenmesi kararı yerine içeriğin çıkarılması kararın verilmesi imkanı sağlanarak, aynı internet sitesinde yer alan ve suç oluşturmayan içerikler yönünden ifade ve haber alma özgürlüğü daha da güvenli hale getirilecek.

İçeriğin çıkarılması kararları, içerik ve yer sağlayıcılarına bildirilerek gereğinin yerine getirilmesi istenecek.

Görüşmelerde, AK Parti ve MHP’nin ortak önergesiyle, teklife, taraflara ilişkin IP adresi, verilen hizmetin başlama ve bitiş zamanı, yararlanılan hizmetin türü, aktarılan veri miktarı ve varsa abone kimlik bilgilerini içeren ” trafik bilgisi ” tanımına ” port bilgisi’nin eklenmesine ilişkin hüküm ihdas edildi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu