Güncel HaberlerTeknoloji Haberleri

Sosyal Medya Hesaplarınız Tehlikede Olabilir

TeknoBH Google Haberler

Sosyal medya hesaplarınız tehlike içerisinde olabilir. Ortaya çıkan yeni haberlere göre yeni tip virüs tespit edildi. Nedir bu virüs? Hesaplarınızı nasıl koruyabilirsiniz? İşte Detaylar

Dikkat! Sosyal Medya Hesaplarınız Tehlikede Olabilir

Türkiye’nin nüfusunun bir çoğu tüm gününü sosyal medya platformlarında geçiriyor. Türkiye’nin nüfusunun birçoğu Facebook ve Instagram gibi uygulamaları tercih ederken bir çoğu da WhatsApp ve Twitter’ı aktif olarak kullanıyor. Tabi bu platformlar sadece Türkiye’de değil dünya genelinde milyarlık bir kullanımlara sahipler.

Bu kadar fazla kişinin kullandığı sosyal medya platformları maalesef ki yeteri kadar güvenli değil. Platform yöneticileri kendilerince güvenlik seviyelerini arttırsa dahi kullanıcılar bu kadar dikkat etmeyebiliyor. Ancak son zamanlarda siber güvenlik uzmanları tarafından açıklanan bilgilere göre yeni tip bir virüs (trojan) tespit edilmiş. Bu virüs normal virüslere göre çok daha fazla tehlikeli olduğunu söyleniyor.

Sosyal medya hesaplarınızın güvenliğini arttırın!

Bilgisayar korsanları genellikle sosyal medya hesaplarınızı çalmak için uğraşıyorlar. YouTube ve Instagram’da çok daha fazla kazanç elde edildiği için bu platformlarda ki hesaplarınızı çalmaya çalışıyorlar. Yeni ortaya çıkan iddialara göre bu sorunlar için çok daha dikkatli olunması gerektiği söyleniyor. Bahsi geçen yeni virüs Chrome ve Edge gibi tarayıcılara saldırı yapılıyor. Bu tarayıcılara kayıtlı olan şifreler ise bilgisayar korsanları tarafından ele geçiriliyor.

Siber Korsanlar Microsoft'un Kaynak Kodlarını Çaldılar!

Bildiğiniz üzere Chrome veya Edge gibi tarayıcılara sosyal medya hesaplarınızın şifresi hatta kredi kartı bilgileriniz bile kayıtlı kalabiliyor. Tabi kredi kartı vb. gibi işlemler için SMS doğrulama işlemleri olduğu için bu bilgileri çok fazla kullanamıyorlar. Ancak Instagram hesap çalma işlemleri için bu yöntemler çok fazla bir şekilde kullanılıyor.

Sosyal medya hesaplarımızı nasıl koruyabiliriz?

Bu tür virüslerden korunmak için korsan programları kullanmamanızı öneriyoruz. Elbette birçok programın şuan ki fiyatları kurların yükselmesinden kaynaklı yüksek fiyata satılabiliyor. Ancak bu durumu şu şekilde düşünebilirsiniz, korsan programları bilgisayarlarınıza kurmazsanız bilgisayarınızda ki kişisel bilgileri çok daha iyi bir şekilde koruyabilirsiniz.

Siber güvenlik uzmanları konu ile ilgili olarak hiçbir tarayıcıya şifrenizi kaydetmenizi önermiyor. Hatta sosyal medya şifrelerinizi yaklaşık olarak her 2 ayda bir değiştirmelisiniz. Ayrıca bilgisayarınızı bu tür saldırılardan korumak için de anti-virüs programı da kullanabilirsiniz. Peki, hangi anti-virüs programlarını kullanabilirsiniz?

En iyi virüs programı hangileridir?

  1. Kaspersky
  2. Eset

1.Kaspersky

Kaspersky, Kaspersky Lab tarafından geliştirilen ve bilgisayarlarınızı malware yazılımlara karşı koruyup bu saldırıları en hafif bir şekilde atlatmanızı sağlayan bir güvenlik anti-virüs yazılımıdır.

Dikkat! Sosyal Medya Hesaplarınız Tehlikede Olabilir

Kaspersky anti-virüs programı bilgisayarlarınızı veya sunucularınızı gerçek zamanlı koruma desteği sağlayarak en güncel tehditlere karşı güvende tutmak için geliştirilen bir programdır. Kaspersky’ın bir diğer popüler güvenlik yazılımı olan Kaspersky Internet Security ve diğer versiyonlarına benzer bir tasarım çizgisini takip eden yazılımı son derece güvenli bir şemaya sahip. Ayrıca tam tarama modun da 15 dakikanın altında test edebilen yazılım gerçekleştirilen önemli test sonuçlarına göre %99 başarılı bir anti virüs programı olarak kabul edilir.

2.Eset

Dikkat! Sosyal Medya Hesaplarınız Tehlikede Olabilir

Eset, AV-Comparatives tarafından 2006 ve 2007 yıllarında ” en iyi anti-virüs çözümleri” seçildi. Eset, yeni birden fazla tehdit algılama yöntemini bir arada kullanarak yeni hücumlara karşı en etkili korumayı sağlamaya çalışır. Ayrıca iddialara göre ESET’in kurulu olduğu bilgisayarda hiç bir şekilde yavaşlama gibi durumlar olmadığı da ifade ediliyor. ESET’in ülkemizde de bir hayli fazla kullanıcıya sahip olduğunu söyleyebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu