Güncel Haberler

Sosyal Medya için Yasal Düzenlemeler Belli Oldu

TeknoBH Google Haberler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya uygulamalarına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulunmuştu. Dün yapılan açıklama ile söz konusu düzenlemenin detayları belli oldu.

sosyal-medya-duzenlemeleri-belli-oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın sosyal medyaya yaptığı sert çıkışı dün ki yazımızda sizlerle paylaşmıştık. Erdoğan, konu ile ilgili yaptığı açıklamalar da sosyal medya uygulamalarını tamamen kapatmaktan bahsetmişti. Hatta yasal düzenlemenin de yolda olduğunu ifade etmişti, bu düzenlemenin yasama dönemi sona ermeden halledilmesi istediğini ifade etmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın açıklamaları dün itibari ile sosyal medyanın gündemine bomba gibi oturdu. Vatandaşların bir bölümü, bu kararı desteklerken diğer bölümü ise bu açıklamalara şiddetle karşı çıkarak sosyal medyanın kapatılmaması gerektiğini savundu. Şimdi de Erdoğan’ın bahsettik sosyal medya için yasal düzenlemeler belli oldu.

Sosyal Medya için Yasal Düzenlemeler Belli Oldu

Dün itibariyle Türkiye’nin gündemine oturan konu, sosyal medyanın kapatılacağını düşündürmüştü Lakin durum öyle de olmayacak gibi görünüyor. Çünkü edinilen bilgilere göre hükümetin sosyal medya için hazırladığı yasa tasarısında kapatma ile ilgili hiç bir madde yok. Hükümetin oluşturduğu taslak, daha çok kişisel verilerin korunması ve suçun önüne geçilmesi ile ilgili.

sosyal-medya-duzenlemeleri-belli-oldu-1

Hükümet’in oluşturduğu yasa tasarında göze çarpan ilk detaylardan biri, Facebook, Twitter ve Instagram gibi şirketlere getirilecek olan temsilci zorunluluğu hatta yetkililer konuyla ilgili olarak vakit kaybetmeden harekete geçmişler. Paylaşılan bilgilere göre Facebook ve Facebook çatısı altında ki Instagram, Türkiye’de temsilci bulundurma konusuna sıcak bakmış ancak Twitter ise bu konuya hiç sıcak baktığı söylenemez.

Sosyal Medya ile iligli hazırlanan yasa tasarında yer alan bir diğer önemli detay ise kesilecek olan cezalar. Paylaşılan bilgilere göre yetkililer, Avrupa’da benzer düzenlemelerin nasıl olduğuna bakmışlar ve Almanya ile Fransa’nın düzenlemelerini uygun bulmuşlar. Almanya, 2018 yılında yürürlüğe koyduğu düzenleme ile sosyal medya platformlarında yer alan zararlı içeriklerin 24 saat içerisinde yok edilmesi aksi takdirde 50 milyon euro kadar para cezası kesileceği ifade ediliyor.

 

Kaynak :

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu