Güncel Haberler

Sosyal Medyada Yeni Dönem Başlıyor!

Geçtiğimiz aylarda yayımlanan bir genelge ile sosyal medyada yeni düzenlemeler gelmişti. Bugün itibariyle sosyal medyada yeni dönem başlıyor.

TeknoBH Google Haberler

Sosyal Medya yasası bugün itibariyle yürürlüğe giriyor. Yeni düzenleme ile sosyal medyada yeni dönem adeta başlıyor! İşte Detaylar

Geçtiğimiz aylarda kamuoyunda tartışılan ve sosyal medya platformlarına bazı yükümlülükler getiren yeni sosyal medya düzenlemesi 1 Ekim 2020 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi.

İçinde birçok yeni uygulama ve platformlara sorumluluk getiren yeni sosyal medya düzenlemesi günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurtdışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcıları Türkiye’de temsilci bulundurmak zorunda olacaklar.

Sosyal Medyada Yeni Dönem Başlıyor!

Bu zorunluluğa uymayan Twitter, Facebook, Instagram gibi sosyal ağ sağlayıcılara yaptırım uygulanabilecek.

Temmuz ayında kabul edilen sosyal medya yasasında bir dizi yeni düzenleme mevcuttu. Bunlar özetle aşağıda ki düzenlemeleri içeriyor:

Sosyal medya platformlarına Türkiye’de temsilci bulundurma, zararlı içerikleri 48 saat içinde kaldırma gibi yükümlülükler getiren yeni sosyal medya düzenlemeleri Resmi Gazete’nin 31 Temmuz 2020 tarihli sayısında yayımlanarak yasalaştı.

Bu durumda, Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan Facebook, Twitter,Instagram,YouTube ve TikTok gibi yurtdışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarına yeni yükümlülük ve yaptırımlar getirildi.

Kanunla, İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlemesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’a ” sosyal ağ sağlayıcı” şeklinde bir yeni tanımlama getiriliyor.

Temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğü yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcıya, BTK tarafından bildirimde bulunulacak. Bildirimden itibaren 30 gün içinde bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde sosyal ağ sağlayıcıya, BTK Başkanı tarafından 10 milyon lira idari para cezası verilecek.

Bu ve benzeri yükümlülükleri hangi sosyal ağların yerine getirdiği şimdilik bilinmiyor. Ancak daha önce Twitter’ın temsilci bulundurma adımını atmadığı kulislerde konuşulmuştu.

Kaynak
teknolojioku

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu