Güncel Haberler

Sputnik V’nin Türkiye’de Üretimi İçin Anlaşma Sağlandı

TeknoBH Google Haberler

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDFI), koronavirüse karşı geliştirilen Sputnik V aşısının Türkiye’de üretimi için Türk şirket ile anlaşma imzalandığını açıkladı. İşte Detaylar

Sputnik V'nin Türkiye'de Üretimi İçin Anlaşma Sağlandı

Koronavirüs salgını her geçen gün yayılma hızını arttırmaya devam ediyor. Üstelik bilim insanlarının bu kadar çalışmasına rağmen onlar bile bu virüsün ne zaman duracağı hakkında bir tahminde bulunamıyorlar. Bugüne kadar hiçbir bilim adamından net bir açıklama gelmezken bir anda gündeme aşılar gelmeye başladı. Geçtiğimiz aylarda Rusya, koronavirüse karşı geliştirdikleri Sputnik V aşısını tescillediğini duyurmuştu. Şimdi de bu aşı için güzel bir haber geldi. Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDFI), koronavirüse karşı geliştirilen Sputnik V aşısının üretimi için bir Türk şirketi ile anlaşma imzaladıklarını açıkladı.

Rus Interfax ajansından paylaşılan bilgilere göre RDFI, bugün yaptığı açıklamada aşının üretimi için gereken teknolojinin Türkiye’ye transferi sürecinin başladığını belirtti. Sputnik V aşısının ülke dışında pazarlanmasından sorumlu olan RDIF, daha önceleri Güney Kore, Çin, Hindistan, Brezilya, Belarus ve Kazakistan‘daki üreticiler ile anlaşma yapmıştı.

Rus Sputnik V aşısı Türkiye’de de üretilecek

Sputnik V'nin Türkiye'de Üretimi İçin Anlaşma Sağlandı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile Soçi’deki gerçekleştirilen ortak basın toplantısında, “Sputnik V aşısı konusunda Sağlık Bakanlarımız mutabakat imzaladı. Bazı bilgiler talep edildi ve Sağlık Bakanımız bu bilgilerin Rusya’dan geldiğini söyledi. Burada hedef sadece aşının alınması değil, Türkiye’de de ortak bir şekilde üretilmesidir” açıklamasında bulunmuştu.

Ülkede Gameleya Enstitüsü tarafından geliştirilen ve geniş çapta uygulamaya başlayan ilk aşı olan Sputnik V‘nin Faz 3 testlerinin tamamlanması sonrası etkinlik oranının yüzde 90′ın üzerinde olduğunu açıklamıştı. Rusya Doğrudan Yatırımlar Fonu, 22 bin 714 gönüllü üzerinde yapılan testler sonucunda etkinlik oranının %91,4, ağır vakalarda ise %100 etkili olduğunu açıklamıştı.

RDIF Başkanı Kirill Dmitriev, geçen hafta gerçekleştirdiği basın açıklamasında Sputnik V aşısının onayı için önümüzde ki şubat ayında Avrupa Birliği’ne başvurunun planlandığını belirtmiş aşının hakem denetimli sonuçlarının ise yakında duyurulacağını bildirmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu