Güncel Haberler

TBMM, WhatsApp İçin Şok Açıklama Yaptı

TeknoBH Google Haberler

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) WhatsApp için şok bir açıklama yaptı. Yeni politika WhatsApp’ın sonu olacak gibi görünüyor. İşte Detaylar

TBMM, WhatsApp İçin Şok Açıklama Yaptı

Geçtiğimiz günlerde WhatsApp, gizlilik toplitikasını değiştirme kararı tüm dünyada büyük bir tepkiye yol açmıştı. Avrupa Birliği ülkelerinde yeni politikasını diretmeyecek olan WhatsApp, Türkiye’deki kullanıcıların verilerini toplayıp Facebook ve bağlı kuruluşları ile paylaşabilecekti. Bu konuda Rekabet Kurulu ve Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) soruşturma başlattığını duyurmuştu.

Açıklamalara göre, 8 Şubat 2021 tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni politikayı kabul etmeyen kullanıcılar, WhatsApp’ı artık kullanamayacak. Ancak bu politikanın sadece Türkiye’de geçerli olacağını belirtelim.

Geçtiğimiz günlerde Rekabet Kurulu ve Kişisel Verileri Koruma Kurumu’ndan yapılan açıklama sonrasında bugün de Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nden geldi. Dijital Mecralar Komisyon Başkanı Hüseyin Yaman, WhatsApp’ın yeni politikasının tamamen yanlış olduğunu açıkladı. Hüseyin Yaman, Türkiye’deki vatandaşların verilerinin korunması gerektiğinin altını çizdi.

TBMM’de WhatsApp’a Tepki Gösterdi!

WhatsApp Türkiye'de Yasaklanıyor mu? İşte Detaylar

Dijital Mecralar Komisyon Başkanı Hüseyin Yayman’ın açıklaması:

Dijital Mecralar Komisyon Başkanı Hüseyin Yayman, “Son günlerde WhatsApp’ın gizlilik politikasını değiştirme ve sözleşme onayı istemesiyle kamuoyuna yansıyan gelişmeler nedeniyle Dijital Mecralar Komisyonu olarak bugün TBMM’de bir çalışma toplantısı gerçekleştirdik. Toplantıda veri güvenliği, big data dediğimiz büyük veri, dijital okur yazarlık, dijital göç, ulus aşırılaşan dijital yapılar kavramları çerçevesinde komisyonumuz önemli değerlendirmelerde ve mütalaarda bulundu. Uluslararası sözleşmeler ve anayasamızca güvence altına alınan özel hayatın gizliliği ve korunması, kişisel verilerin güvenliğinin sağlanması, şeffaf bilgilendirme, sağlıklı bilgi akışının sağlanması, hesap verilebilirlik hususlarının altını çizmek istiyoruz. Bu bağlamda WhatsApp’la gündeme gelen dijital mecraların mevcut gizlilik politikalarıyla üçüncü taraflarla veri paylaşımını doğru bulmuyoruz. Mevcut gelişmeler, ülkemizde yazılım, teknoloji ve siber güvenlik konusunda çalışmalar yapılmasının ne kadar önemli olduğunu ortaya koymuştur.

Toplantımızda alınan karar gereği TBMM Genel Kurulunun faaliyetlerine başlayacağı hafta itibariyle konunun paydaşlarını, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Bilgi Teknoloji Kurumu (BTK), mesajlaşma ve sosyal medya kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, bilim insanları komisyonumuza davet edilecektir. Toplantılar süresince konuyla ilgili yapılacak çalışmalar ve değerlendirmeler şeffaf bir şekilde Dijital Mecralar Komisyonu tarafından komuoyuyla paylaşılacaktır. Rekabet Kurulu ve Kişisel Verilerin Korunması Kurulu’nca mevcut yasal çerçevenin vatandaşlarımıza tanıdığı hakların ihlal edip edilmediğine yönelik yaptığı çalışmaları dikkatlice izliyoruz. Kişisel verilerin korunması başta olmak üzere bireylerin dijital mecralara ait hak ve menfaatlerini koruyacak tüm adımların komisyon olarak takipçisi olacağız.” ifadesini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu