Güncel HaberlerTeknoloji Haberleri

Telegram Görüntülü Arama Özelliğine Kavuşuyor!

TeknoBH Google Haberler

Telegram görüntülü arama özelliği sonunda kullanıcılarına sunuluyor. Şirketin CEO’su geçtiğimiz yıl için yayınlayacağı özelliği kullanıcılarına sunmaya hazırlanıyor.

Telegram Görüntülü Arama Özelliğine Kavuşuyor!

Telegram’ın CEO’su Pavel Durov uzun zamandır beklenen açıklamayı sonunda yaptı. Söz konusu açıklamada iOS için olan Telegram uygulaması Mayıs ayı itibariyle görüntülü görüşmelere izin vereceği açıklandı. Firma bu özelliği aslında 2020 yılı içinde yayınlamayı planlıyordu. Ancak beklenen özellik bir türlü yayınlanmadı. Uçtan uca şifreli bire bir görüntülü görüşme özelliği geçtiğimiz yılın Ağustos ayından itibaren kullanımda.

Telegram görüntülü arama özelliği ne zaman geliyor?

CEO yaptığı açıklamada bu özelliğin sonunda yayınlanacağı tarihi açıkladı. Bu açıklamada CEO’nun kendine ait Telegram grubunda gerçekleşti. Yayınladığı mesajda Durov özelliğin geleceği tarihi paylaştı.

“Ekran paylaşımı, şifreleme, gürültü engelleme, masaüstü ve tablet desteği, modern bir video konferans aracından bekleyebileceğiniz her şey geliyor. Üstelik Telegram düzeyinde kullanıcı arayüzü, hızı ve şifreleme ile birlikte.”

Uygulama bire bir görüntülü görüşmelerde uçtan uca şifreleme sağlıyor. Böylece şirket, geleck ay uçtan uca şifreleme özelliğini toplu görüntülü görüşmeler de kullanıma sunacak.

WhatsApp Sohbet Geçmişi Artık Telegram'a Aktarılacak

Pandemi döneminde Telegram’ın kullanıcı sayısını artmasında özellikle de etkili oldu. Ofis yerine evden çalışmanın sıkça tercih edilmesininde güvenli bir bağlantı ile yapılması talepleri de oldukça arttı. Uygulamanın 2018 yılında 200 milyon civarında olan aktif kullanıcı sayısı Nisan 2020 tarihinde 400 milyona ulaştı. Üye artışının da ciddi bir kısmı da rakibi WhatsApp’ın gizlilik politikasında değişikliğe gitmesi sebep oldu diyebiliriz. Bu durum sonrasında Facebook’un kontrolünde olan Telegram ve Signal uygulamasına büyük bir geçiş oldu.

Mayısta kullanıma sunulacak olan Telegram görüntülü arama özelliği aslında 2018 yılında WhatsApp’ta kullanıma sunuldu. Bu sebeple WhatsApp uygulaması Telegram’ın çok önünde diyebiliriz. Ancak değişiklik yapacağı gizlilik politikası sebebiyle birçok kullanıcı kaybettiği aşikar. Bu sebeple WhatsApp sunduğu yeni özellikler ile kullanıcılarını tekrardan kazanmaya çalışıyor. Ayrıca söz konusu özelliğin Android işletim sistemine ne zaman geleceği ise bilinmiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu