Otomobil Haberleri

Tesla’ya ciddi rakip geliyor!

TeknoBH Google Haberler

Nissan’dan yüzde 100 elektrikli SUV modeli olan Nissan Ariya, Tesla’ya ciddi rakip olarak geliyor!

teslaya-ciddi-rakip-geliyor

Elektrikli otomobil pazarında her geçen gün rekabet gittikçe artıyor. Bu alanda yer alan ancak Türkiye’de satışı olmayan Nissan Leaf’ serisine yeni bir model geliyor ” Nissan Ariya “. Tesla model Y gibi SUV kategorisinde bir otomobil olan Nissan Ariya, yüzde 100 elektrikli olması öne çıkartıyor.

Tesla’ya ciddi rakip geliyor!

Daha önce konsept otomobil olarak tanıtılan Ariya, artık resmi olarak üretime geçiyor. Dört farklı motor opsiyonu olarak piyasaya sürülecek olan aracın en üst sürümünün menzili 480 KM’ye ulaşıyor. En düşük motorda ise bu rakam 360 KM olarak belirlenmiş. Başlangıç seviyesinde ki motoru 218 beygir güç üretirken en süt üst seviyedeki motor ise 394 beygir gücüne sahip. Diğer yandan aracın en üst seviye motorlu seçeneğinde tork değeri 600 Nm ve bu sürümde çift elektrikli motor yer alıyor.

Ariya‘nın hızlanma değerlerine baktığımızda ise giriş seviyesinde 0-10 km’ye 7.5 saniyede çıkarken, en güçlü motor seçeneğinde bu rakam 5.1 saniyeye iniyor.

teslaya-ciddi-rakip-geliyor-1

İlk olarak Japonya’da satışa çıkacak olan Ariya’da 12.3 inç büyüklüğünde bir ekran yer alacak. Aracın ön konsolunu neredeyse boydan boya kaplayan bu ekranın aynı zamanda gösterge paneli ile de birleşil olduğunu belirtelim. Ariya, Appe Car Play ve Android Auto desteği ile geliyor.

Şimdi gelelim herkesin merak ettiği konuya, Nissan Ariya’nın satış fiyatı ne kadar?

Nissan Ariya, biraz önce belirttiğimiz gibi ilk olarak 2021 yılının ortalarına doğru Japonya’da satışa sunulacak. Hemen arkasından ABD pazarında satışmaya başlanacak olan otomobilin başlangıç fiyatının 40 bin dolar ( 275 bin TL ) civarında olacağı açıklandı. Türkiye’de henüz satışa sunulup sunulmayacağı netleşmiş değil ancak eğer ki ülkemizde satışa sunulursa 500 bin TL’den aşağı olmayacağını düşünüyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu